پنتاگون امور افغانستان را به «سنتکام» واگذار کرد

وزیر دفاع لوید آستین امروز طرحی را برای انتقال اختیارات فرماندهی عملیاتی ما در افغانستان از ژنرال اسكات میلر به ژنرال فرانک مكنزی تصویب كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جان کربی سخنگوی ارشد وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که فرمانده کل عملیات نظامی ایالات متحده در افغانستان، در آخر ماه جاری اختیارات خود را به رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» واگذار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کنگره آمریکا «هیل»، کربی در این باره روز جمعه به خبرنگاران گفت: «به عنوان بخشی از روند بیرون کشیدن نیروهای‌مان از افغانستان، وزیر دفاع لوید آستین امروز طرحی را برای انتقال اختیارات فرماندهی عملیاتی ما در افغانستان از ژنرال اسكات میلر به ژنرال فرانک مكنزی تصویب كرد، که از اواخر این ماه اجرایی خواهد شد.»
سخنگوی پنتاگون افزود که ژنرال میلر چند هفته‌ای در منطقه باقی خواهد ماند تا امور را برای تحویل به ژنرال مکنزی آماده‌سازی کند، و احتمالاً در این مدت به چندین سفر به داخل و خارج افغانستان خواهد کرد.

ژنرال فرانک مكنزی
ژنرال فرانک مكنزی


به گفته «هیل»، کربی تغییر در ساختار رهبری فرماندهی عملیاتی و همچنین تحویل پایگاه هوایی بگرام در افغانستان در اوایل روز جمعه را «نقاط عطف اصلی در روند بیرون کشیدن نیروهای‌مان، که منعکس‌کننده حضور کمتر نیروهای آمریکایی در افغانستان است» خواند.
گفتنی است که حدود دو دهه قبل، در پی حملات تروریستی انتحاری 11 سپتامبر 2001 به برج‌های تجارت جهانی در شهر نیویورک و ساختمان پنتاگون در ایالت ویرجینیا، ایالات متحده برای مبارزه با تروریسم گروه‌های افراطی همچون القاعده و طالبان به افغانستان حمله کرد.
از آن زمان، شمار بسیاری از نیروهای آمریکایی، طی آنچه ناظران «طولانی‌ترین عملیات نظامی آمریکا» نام نهاده‌اند، به افغانستان منتقل شدند و در آن کشور مستقر ماندند.

در پی توافق دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با طالبان در دوحه پایتخت قطر، دولت پرزیدنت بایدن اخیرا تصمیم گرفت نیروهای آمریکایی را پس از دو دهه از افغانستان خارج کند.
ارتش آمریکا تاکنون با بیرون کشیدن تقریبا 3500 نفر پرسنل نظامی از افغانستان، بیش از نیمی از کار تخلیه را انجام داده است؛ و به گفته کربی، مقامات معتقدند که تخلیه کامل نیروهای آمریکایی تا آخر ماه آگوست انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم