همزمانی جنگ، موج سوم کرونا و بیماری «قارچ سیاه» در افغانستان

افزایش شمار مبتلایان به «قارچ سیاه» در میان بیماران کرونایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرپرست وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه 3 ژوئن (12 سرطان) از شیوع بیماری «قارچ سیاه» در میان بیماران کرونایی در این کشور خبر داد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان ابراز نگرانی در صفحه‌ فیس‌بوکش نوشت: «از مصیبت اصلی کووید19 رهایی نیافته، سردچار مصیبت دیگری شدیم، واقعات قارچ سیاه در نزد بیماران کووید19 در حال افزایش است. متاسفانه.»
قارچ سیاه نوعی بیماری کشنده و نادر است که در برخی از کشورها هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در بین بیماران شیوع یافته است. مبتلایان به این بیماری در صورت عدم مداوا ظرف چند روز می‌میرند.
این مقام مسئول همچنین در یک نشست خبری گفت که در سه روز گذشته سومین مورد قارچ سیاه، در ولایت‌های کابل، سمنگان و بغلان شناسایی شده و نقطه مشترک هر سه بیمار، ابتلای آنها به کرونا بود.

او افزود: «هر سه واقعه واقعات شدید این بیماری نیستند بلکه واقعات متوسط است این بیماری یک مرض نادر است که قبلا در افغانستان نبوده این بیماری نزد افرادی پیدا می‌شود که سیتسم دفاعی عضویت شان در مبارزه با ویروس‌های دیگر آسیب دیده و ضعیف شده باشد.»
از سوی دیگر موج سوم کرونا در افغانستان جان صدها تن را تاکنون گرفته است. تنها در 24 ساعت گذشته 92 بیمار کووید19 در افغانستان جان باخته و 1272 تن دیگر به این بیماری مبتلا شدند. با این ارقام، شمار مجموعی مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به 124 هزار و 757 تن و تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری به 5 هزار 199 تن رسیده است.
گفتنی است که تاکنون یک میلیون نفر در افغانستان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و قرار است واکسن بیشتری از هند، چین و آمریکا به این کشور کمک شود اما با این حال هم، پس از آغاز موج سوم کرونا، اوضاع این کشور وخیم خوانده شده است.شیوع گسترده کرونا در میان آوارگان داخلی

از سوی دیگر، پس از افزایش درگیری میان جنگجویان گروه طالبان با سربازان افغان، آوارگان داخلی در این کشور نیز افزایش یافته است.
اخیرا منابع خبری افغانستان از شیوع گسترده کرونا در میان این آوارگان خبر دادند.

جنگ و ناامنی در افغانستان در کنار تلفات جانی و خسارات مالی، هزاران خانواده را آواره کرده و این افراد در ولایت‌های مختلف در اردوگاه‌های موقتی زندگی می‌کنند. افزون بر جنگ، حوادث طبیعی نیز بسیاری خانواده‌ها را در افغانستان آواره ساخته است. در یک سال اخیر 775 خانواده در نتیجه حوادث طبیعی بیجا و آواره شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید