ناکامی حملات طالبان در نقاط مختلف افغانستان

344 جنگجوی طالب در 24 ساعت گذشته کشته و زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان شنبه 3 ژوئیه (12 سرطان) اعلام کرد که 228 جنگجوی طالبان در 24 ساعت گذشته کشته و 116 تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.
در همین حال، مقامات در ولایت بادغیس گفته‌اند، حمله طالبان بر ولسوالی «آب کمری» از سوی سربازان افغان به عقب زده شده و در نتیجه واکنش نیروهای امنیتی به حمله طالبان در ولسوالی «آب کمری» پنج تن از این گروه کشته و هشت تن دیگر هم زخمی شدند.

حسام‌الدین شمس، والی بادغیس به خبرگزاری «جمهور» گفت: «این حمله طالبان بالای پاسگاه‌های کمر بند امنیتی در ولسوالی آب کمری راه اندازی شده بود و با واکنش سخت نیروهای امنیتی مواجه شد.»
از سوی دیگر، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، طی 24 ساعت گذشته، 13 ماین مختلف که توسط طالبان در نقاط مختلف این کشور جهت هدف قرار دادن نیروهای امنیتی کارگذاری شده بود، کشف و خنثی شد.
براساس اعلامیه این وزارت، طالبان در ولایات لوگر، پکتیکا، قندهار، هرات، بادغیس، فراه، بلخ، هلمند و کاپیسا تلفات سنگینی دیده‌اند.

حملات هوایی به پایگاه‌های طالبان

وزارت دفاع ملی افغانستان شنبه 3 ژوئیه در یک خبرنامه دیگر اعلام کرد که سربازان افغان در ولایت هلمند حملات هوایی به پایگاه‌های طالبان انجام دادند که در نتیجه آن، 52 طالب مسلح به شمول یک فرمانده آنان کشته شدند.

براساس این خبرنامه، قوای هوایی افغانستان پایگاه‌های طالبان را در مربوطات ولسوالی‌های «نادعلی، گرشک و نهرسراج» ولایت هلمند، آماج حمله قرار دادند. در نتیجه، مقدار زیادی از سلاح، مهمات و تجهیزات جنگی طالبان تخریب شده است. در این حمله همچنان 41 طالب زخمی شدند.
در ولایت قندهار نیز طالبان مورد حمله هوایی قرار گرفتند که در نتیجه آن، 38 طالب کشته و 14 تن دیگر آنان زخمی شدند. در این حمله نیز 6 موتر (خوردو)، مقداری از سلاح و تجهیزات آنان تخریب شد.
گفتنی است که طالبان از زمان آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حملات خود را به نیروهای دولتی و شهرها را افزایش داده‌اند، اما منابع امنیتی افغانستان همواره از توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی بر دفع حملات طالبان تاکید کرده اند.

منابع امنیتی آمریکا: دولت افغانستان ظرف 6 ماه به دست طالبان سقوط می‌کند

روزنامه «وال استریت ژورنال» چندی قبل به گزارشی امنیتی دست یافت که نشان می‌دهد طبق ارزیابی دستگاه امنیتی ایالات متحده، دولت افغانستان ظرف شش ماه پس از خروج نیروهایی آمریکایی از این کشور، به دست شورشیان طالبان سقوط خواهد کرد.
از سوی دیگر، وحید عمر، رییس ارتباطات عامه استراتژیک ریاست جمهوری افغانستان هفته قبل در نشستی گفت، موج حملات طالبان در آستانه‌ خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده ولی دایمی نیست و ولسوالی‌های اشغال‌شده، دوباره از طالبان پس گرفته خواهد شد.
عمر در این نشست گفت که هدف طالبان از راه‌اندازی این موج حملات تخریب روحیه‌ مردم است و این گروه می‌خواهد که مردم به این نتیجه برسند که طالبان بر افغانستان حاکم می‌شوند.
او افزود که موج حملات طالبان دوامدار نیست و این گروه در هیچ ولسوالی نمی‌تواند حضور دایمی داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید