نگرانی کشورهای آسیای میانه از تحرکات طالبان در شمال افغانستان

آماده‌باش ارتش تاجیکستان پس از افزايش درگيرى‌ها در شمال افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه روسیه هشدار داد که افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان سبب بدتر شدن وضعیت بشری در افغانستان خواهد شد و این برای کشورهای آسیای میانه نگران‌کننده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در یک نشست خبری، پنجشنبه یکم ژوئیه (10 سرطان) در مسکو گفت که افزایش خشونت‌ها در افغانستان به‌ویژه در ولایت‌های شمالی این کشور نگران کننده است.

او افزود که افزایش خشونت‌ها ‌در ولایت‌های هم‌مرز با کشورهای آسیای میانه سبب بروز یک «بحران بشری» و افزایش شمار پناهجویان در منطقه خواهد شد.

در همین حال، سران پارلمان‌های کشورهای آسیای میانه در نشست مجمع بین پارلمانی امنیت جمعی که روز پنجشنبه 1 ژوئیه 2021 در شهر «دوشنبه»، پایتخت تاجیکستان برگزار شد، افزایش تحرکات نظامی طالبان در شمال افغانستان را برای امنیت منطقه نگران‌کننده خوانده و از طالبان خواستند به میز مذاکرات صلح بازگردند.

در این نشست سران و نمایندگان مجالس کشورهای افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، روسیه، صربستان و بلاروس شرکت کردند.

آماده‌باش ارتش تاجیکستان

گفتنی است به‌دنبال افزایش درگیری‌ها در شمال افغانستان، وزارت دفاع تاجیکستان، سه‌شنبه اعلام کرد نیروهای ارتش این کشور در مرز با افغانستان در حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

اخیرا گروه طالبان ادعا کردند، ولسوالی‌های مرزی با تاجیکستان از جمله بندر تجارتی «شیرخان» در کندز را تصرف کرده‌اند. دولت افغانستان برخی ادعاهای طالبان مبنی بر تصرف مناطق بیشتر را یا رد می‌کند یا از کنترل دوباره این ولسوالی‌ها از سوی نیروهای نظامی و امنیتی افغان خبر می‌دهد.

از سوی دیگر، در برخی مناطق افغانستان، نیروهای مقاومت مردمی علیه طالبان تشکیل شده است که به گفته مقامات امنیتی در حال حاضر عملیات برای بازپس‌گیری‌ برخی ولسوالی‌ها جریان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید