آمریکا پس از 20 سال پایگاه «بگرام» را تخلیه کرد

این فرودگاه به‌طور کامل به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو مقام آمریكایی، روز جمعه 2 ژوئیه (11 سرطان) اعلام کردند که پس از نزدیک به 20 سال، ارتش آمریكا میدان هوایی (فرودگاه) «بگرام» در پروان افغانستان را تخلیه کرد.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، به نقل از دو مقام آمریکا که نخواستند نام‌شان فاش شود، این فرودگاه به‌طور کامل به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده شد.

یکی از این مقامات گفت که جنرال (ژنرال) آستین اس میلر، فرمانده ارشد ایالات متحده در افغانستان همچنان اقداماتش را برای محافظت از نیروهای آمریکایی ادامه می‌دهد.

خروج کامل سربازان آمریکایی از بگرام، نشان از این دارد که آخرین سربازان از 2500 تا 3500 سرباز آمریکایی افغانستان را ترک کرده‌اند یا در حال عزیمت هستند.

بگرام، بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان بود و در گذشته تا 100 هزار سرباز آمریکایی را در خود جای داده بود.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، از اول ماه می 2021 آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

خروج بیش از 50 درصد سربازان آمریکایی

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده آمریکا نیز 14 ژوئن (24 جوزا) اعلام کرد که بیش از 50 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

بر اساس اعلامیه فرماندهی مرکزی آمریکا، وزارت دفاع تقریباً 611 پرواز C-17 از افغانستان خارج کرده و نزدیک به 14,379 قطعه تجهیزات جنگی سربازان آمریکایی در این کشور تخریب شده است.

آلمان تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کرد

آنگریت کرامپ کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان، اعلام کرد که آخرین نیروهای این کشور، پس از 20 سال به‌طور کامل از افغانستان خارج شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه‌ 29 ژوئن (8 سرطان) وزیر دفاع آلمان گفت که آخرین سربازان این کشور سه‌شنبه هفته جاری از افغانستان خارج شدند.

آلمان پس از آمریکا، بیش‌ترین نیرو را در افغانستان داشت و پس از اعلام خروج سربازان آمریکایی، این کشور نیز تصمیم گرفت که نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

ناتو نیروهای ویژه امنیتی افغانستان را در قطر آموزش می‌دهد

خبرگزاری «رویترز»، 15 ژوئن 2021، به نقل از مقامات غربی گزارش داد که ناتو می‌خواهد پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای ویژه این کشور را در پایگاهی در قطر آموزش دهد.

بنا به این گزارش، منابع غربی در ناتو که نخواستند نامشان فاش شود، به «رویترز»، گفتند که این سازمان قصد دارد یک پایگاه برای آموزش نیروهای ویژه امنیتی افغانستان در قطر ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید