آمریکا برای کمک به ارتش افغانستان 39 جنگنده اهدا می‌کند

مشاور غنی از کمک 3.3 میلیارد دلاری آمریکا به افغانستان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری افغانستان، به‌تازگی از اهدای 39 هواپیمای جنگی از سوی آمریکا به ارتش این کشور خبر دادند.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، به خبرگزاری «جمهور» گفته‌اند که مقامات آمریکایی به هیئت افغانستان که به واشینگتن رفته بودند، تعهد دادند که 39 هواپیمای جنگی را در اختیار ارتش افغانستان قرار می‌دهند.

بر اساس این گزارش، دولت آمریکا، 37 چرخ‌بال «بلک‌هاوک» و دو هواپیمای جنگی «A29» دیگر را به افغانستان اهدا خواهد کرد.

گفتنی است تاکنون دولت افغانستان و ایالات متحده رسما در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان، پس از دیدار با مقام‌های آمریکایی در واشینگتن در مصاحبه با تلویزیون «ملی» این کشور گفت، آمریکا با درخواست افغانستان مبنی بر کمک تجهیزات نظامی از جمله چرخبال و هواپیمای «A29» موافقت کرده است.

محب در این مصاحبه گفت: «با اعضای سنای آمریکا در یک جلسه مشترک صحبت شد. در سفارت افغانستان در آمریکا، جنرالان و سفیران پیشین و آنانی‌که با افغانستان رابطه داشتند، جمع شدند و بر دوام حمایت‌ها تاکید کردند. ملاقات رئیس‌جمهور نیز بسیار مثبت بود. آمریکا بر تعهد حمایتش از افغانستان یکبار دیگر تأکید کرد.»

او افزود: «دستاورد اول سفر، حمایت 3.3 میلیارد دالری (دلاری) برای مصارف نیروهای امنیتی و دفاعی بود، تا بتوانیم این نیروها را قوی نگهداریم. هم‌چنین، چون در جنگ، حمایت هوایی خارجیان کم شده، به تجهیزات اضافی نیاز داریم مثل چند هلیکوپتر و طیاره A29 و برخی وسایل کوچک، که موافقت شد به افغانستان کمک شود.»

افزایش خشونت‌ها در افغانستان

با آغاز خروج تدریجی نیروهای آمریکا از افغانستان، گروه طالبان در هفته‌های گذشته حملات خود را افزایش داده و چندین روستا و شهرک را به کنترل خود درآورده است.

طالبان در روزهای گذشته پیروزی‌های گسترده‌ای را کسب کرده و مناطق بسیاری از افغانستان را از کنترل دولت خارج و به تصرف خود درآورده است. حملات طالبان پس از آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شدت گرفت.

روزنامه «وال استریت ژورنال»، به گزارشی امنیتی دست‌یافته که نشان می‌دهد طبق ارزیابی دستگاه امنیتی ایالات متحده، دولت افغانستان ظرف شش ماه پس از خروج نیروهایی آمریکایی از این کشور، به دست شورشیان طالبان سقوط خواهد کرد.

به دنبال توافق دولت ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با طالبان در دوحه، پایتخت قطر در فوریه 2020، آمریکا متعهد شد تا نیروهای خود را پس از بیست سال از افغانستان خارج کند.

در مقابل، طالبان هم قول دادند با دولت افغانستان برای صلح مذاکره کنند. با این وجود، مذاکرات صلح به جایی نرسیده است، و مقامات کابل می‌گویند که انتظار پیشرفتی در این باره را ندارند.

در حالی که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز شده، طالبان در شمال افغانستان حمله‌ای برق‌آسا ترتیب داد که به سقوط ده‌ها ولسوالی طی هفته گذشته انجامید، و بسیاری از مناطق روستایی را تحت کنترل عناصر خود قرار داد.

سیاستمداران محلی و بزرگان قبایل تلاش کرده‌اند بین نیروهای دولتی حاضر در این مناطق و نیروهای طالبان میانجی‌گری کنند تا با تسلیم نیروهای دولتی، از کشتار آنها جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم