آماده‌باش ارتش تاجیکستان پس از افزايش درگيرى‌ها در شمال افغانستان

والی بلخ فرار سربازان افغان به تاجیکستان را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال افزایش درگیری‌ها در شمال افغانستان، وزارت دفاع تاجیکستان سه‌شنبه 29 ژوئن (8 سرطان) اعلام کرد نیروهای ارتش این کشور در مرز با افغانستان در حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاجیکستان «خاور»، فریدون محمدعلی‌زاده سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان گفت، با افزایش درگیری‌ها و وخامت اوضاع در افغانستان، نیروهای مسلح تاجیکستان به همراه نیروهای مرزبانی از مرزهای این کشور محافظت می‌کنند.

وی گفت: «این روزها هیچ تجهیزات یا نیروی اضافی تحویل داده نشده‌است و فعلا برنامه‌ای برای انجام این کار وجود ندارد؛ زیرا اوضاع ناپایدار در افغانستان ما را مجبور کرده تا واحدهای نظامی خود را در خط دوم دفاع تقویت کنیم.»

این در حالی است که اخیرا گروه طالبان ادعا کردند، ولسوالی‌های مرزی با تاجیکستان از جمله بندر تجارتی «شیرخان» در کندز را تصرف کرده‌اند. گفتنی است گروه طالبان همواره مدعی تصرف ولسوالی‌ها می‌شود، اما دولت افغانستان این ادعاهای آنان را یا رد می‌کند یا از کنترل دوباره این ولسوالی‌ها از سوی سربازان افغان خبر می‌دهد.

از سوی دیگر، نیروهای مردمی در افغانستان علیه طالبان بسیج شده و به گفته مسئولان امنیتی در حال حاضر عملیات برای بازپس‌گیری‌ برخی ولسوالی‌ها جریان دارد.


والی بلخ فرار سربازان افغان به تاجیکستان را تکذیب کرد

گزارش‌هایی مبنی بر فرار 17 سرباز افغان به تاجیکستان، پس از حمله طالبان منتشر شده بود که از سوی فرهاد عظیمی؛ والی بلخ تکذیب شد.

 فرهاد عظیمی والی بلخ
فرهاد عظیمی والی بلخ

والی بلخ گفت، گزارش‌های نشرشده مبنی بر فرار 17 نیروی امنیتی از ولسوالی «کلدار» این ولایت به تاجیکستان واقعیت ندارد.
والی بلخ در یک نشست خبری گفت، نیروهایی که در ولسوالی «کلدار» مستقر بودند پس از شدت جنگ در روز اول به حیرتان رفته و دوباره برگشته و در این ولسوالی مستقر شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم