رهبر جمهوری‌خواهان آمریکا خواستار لغو خروج سربازان کشورش از افغانستان شد

مک‌کانل در دیدار با اشرف غنی: قدرت گرفتن طالبان به معنای بازگشت مجدد القاعده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سناتور میچ مک‌کانل، رهبر حزب جمهوری‌خواه آمریکا روز یکشنبه 27 ژوئن در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که به ایالات متحده سفر کرده، گفت، خروج نیروهای آمریکا از افغانستان به معنای قدرت گرفتن طالبان و بازگشت مجدد القاعده به این کشور است.
رهبر حزب جمهوری‌خواهان ایالات متحده گفت، جو بایدن با اتخاد تصمیم خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، شرکای افغان واشینگتن را در مقابله با تهدیدات و چالش‌ها تنها گذاشته است.
مک کانل، پس از دیدار و گفتگو با اشرف غنی با صدور بیانیهای، نسبت به خطر بازگشت القاعده و از بین‌رفتن همه دستاوردهای آمریکا در افغانستان، هشدار داد.
او در بیانه خود گفت که جو بایدن باید تصمیم خود را عوض کرده و دستور خروج نیروهای آمریکا را لغو کند.
مک کانل درباره مردم افغانستان توضیح داد: «برای دهه‌ها، مردم افغانستان و دولت دموکراتیک آنها در جنگ مشترک ما علیه تروریسم شرکای اساسی بوده‌اند. افغان‌ها در این جنگ با شجاعت پیشگام بوده و تلفات زیادی را متحمل شده‌اند».
مک کانل با انتقاد از رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت: «تصمیم جو بایدن برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی ، شرکای افغان ما را برای مقابله با تهدیدهایی که مشاوران ارشد او آنها را جدی می‌دانند، تنها می‌گذارد. طالبان پس از عقب‎نشینی ما جسورتر شد. این گروه که اکنون در راه رسیدن به کابل است، سال‌ها پیشرفت افغانستان به خصوص در زمینه حقوق زنان را از بین خواهد برد … نشانه‌ زیادی مبنی بر اینکه عقب‌نشینی ایالات متحده از افغانستان ممکن است به سقوط دولت افغانستان منجر شود، وجود دارد. نباید این اتفاق غم‌انگیز رخ دهد. باید جلوی وقوع آن را گرفت».
رهبر جمهوری‌خواهان درباره بازگشت القاعده به افغانستان هشدار داد و گفت: « پس از بازگشت طالبان به قدرت، القاعده نیز باز خواهد گشت و همانطور که وزیر دفاع آمریکا گفت القاعده می‌تواند در کمتر از دو سال به تهدیدی جدی برای آمریکا تبدیل شود».
مک کانل با اشاره به اینکه « رئیس جمهور غنی و مردم افغانستان حق دارند تعجب كنند كه چرا دولت بایدن جنگ علیه تروریسم را ترک كرده»، هشدار داد که اگر آمریکا سیاست خود را تغییر ندهد خطر شاید خیلی زودتر از راه خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم