افزایش خشونت‌ها در افغانستان و ادامه سقوط شهرها به دست طالبان

طالبان در ولسوالی آبشار 15 سرباز را کشته و 3 پادگان را تصرف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با ادامه تلاش طالبان برای تحت کنترل درآوردن شهرهای بیشتر در افغانستان، نیروهای طالبان دست به اقدامات خشونت‌باری در ولسوالی‌های آبشار در ولایت پنج‌شیر در شمال کابل زدند.
خبرنگار العربیه روز شنبه 26 ژوئن 2021 گزارش کرد ستیزه‌جویان طالبان با حمله به ولسوالی آبشار، سه پادگان نظامی این منطقه را اشغال کردند.

طالبان همچنین 15 سرباز ارتش افغانستان را کشته و 8 نفر دیگر را به اسارت گرفتند. مقدار قابل توجهی تسلیحات و مهمات هم در نتیجه این حمله به دست طالبان افتاد. دولت افغانستان هنوز در این‌باره اظهار نظری نکرده است.

Advertisement

طالبان در روزهای گذشته توانستند پیروزی‌های گسترده‌ای کسب کرده و مناطق بسیاری از افغانستان را از کنترل دولت خارج کرده و به تصرف خود درآورند. حملات طالبان پس از آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شدت گرفت.

روزنامه «وال استریت ژورنال» به گزارشی امنیتی دست یافته که نشان می‌دهد طبق ارزیابی دستگاه امنیتی ایالات متحده، دولت افغانستان ظرف شش ماه پس از خروج نیروهایی آمریکایی از این کشور، به دست شورشیان طالبان سقوط خواهد کرد.
به دنبال توافق دولت ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با طالبان در دوحه، پایتخت قطر در فوریه 2020، آمریکا متعهد شد تا نیروهای خود را پس از بیست سال از افغانستان خارج کند.
در مقابل، طالبان هم قول دادند با دولت افغانستان برای صلح مذاکره کنند. با این وجود، مذاکرات صلح به جایی نرسیده است، و مقامات کابل می‌گویند که انتظار پیشرفتی در این باره را ندارند.
در حالی که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز شده، طالبان در شمال افغانستان حمله‌ای برق‌آسا ترتیب داد که به سقوط ده‌ها ولسوالی طی هفته گذشته انجامید، و بسیاری از مناطق روستایی را تحت کنترل عناصر خود قرار داد.
سیاستمداران محلی و بزرگان قبایل تلاش کرده‌اند بین نیروهای دولتی حاضر در این مناطق و نیروهای طالبان میانجیگری کنند تا با تسلیم نیروهای دولتی، از کشتار آنها جلوگیری کنند.
نیروهای دولتی که اغلب ماه‌هاست بدون حقوق مانده‌اند، در ازای دریافت امان‌نامه از طالبان، کاروان‌های وسایل نقلیه زرهی و انبارهای تسلیحاتی، از جمله توپخانه، خمپاره و مسلسل‌های سنگین را به نیروهای طالبان واگذار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم