.
.
.

منابع امنیتی آمریکا: دولت افغانستان ظرف شش ماه به دست طالبان سقوط می‌کند

طالبان در شمال افغانستان حمله‌ای برق‌آسا ترتیب داد که به سقوط ده‌ها ولسوالی طی هفته گذشته انجامید، و بسیاری از مناطق روستایی را تحت کنترل عناصر خود قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «وال استریت ژورنال» به گزارشی امنیتی دست یافته که نشان می‌دهد طبق ارزیابی دستگاه امنیتی ایالات متحده، دولت افغانستان ظرف شش ماه پس از خروج نیروهایی آمریکایی از این کشور، به دست شورشیان طالبان سقوط خواهد کرد.
به دنبال توافق دولت ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با طالبان در دوحه، پایتخت قطر در فوریه 2020، آمریکا متعهد شد تا نیروهای خود را پس از بیست سال از افغانستان خارج کند.

در مقابل، طالبان هم قول دادند با دولت افغانستان برای صلح مذاکره کنند. با این وجود، مذاکرات صلح به جایی نرسیده است، و مقامات کابل می‌گویند که انتظار پیشرفتی در این باره را ندارند.
در حالی که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز شده، طالبان در شمال افغانستان حمله‌ای برق‌آسا ترتیب داد که به سقوط ده‌ها ولسوالی طی هفته گذشته انجامید، و بسیاری از مناطق روستایی را تحت کنترل عناصر خود قرار داد.
سیاستمداران محلی و بزرگان قبایل تلاش کرده‌اند بین نیروهای دولتی حاضر در این مناطق و نیروهای طالبان میانجیگری کنند تا با تسلیم نیروهای دولتی، از کشتار آنها جلوگیری کنند.
نیروهای دولتی که اغلب ماه‌هاست بدون حقوق مانده‌اند، در ازای دریافت امان‌نامه از طالبان، کاروان‌های وسایل نقلیه زرهی و انبارهای تسلیحاتی، از جمله توپخانه، خمپاره و مسلسل‌های سنگین را به نیروهای طالبان واگذار کردند.
طالبان روز چهارشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۲۱ «پیروزی آشکار» خود را جشن گرفته و گفتند که پیشرفت‌های اخیر «آغاز پایان بیماری حاصل از اشغال است.» آنها همچنین قول دادند که سربازان و دیگر نیروهای دولتی که تسلیم طالبان می‌شوند را امان داده و سالم و سلامت به خانه بازگردانند.
شکست‌های سنگین ارتش افغانستان طی روزهای اخیر باعث شده تا فرماندهان برجسته «مجاهدین» که تا قبل از سال 2001 با طالبان می‌جنگیدند، از هواداران خود بخواهند تا طی یک «بسیج ملی» به شبه‌نظامیان مسلح تحت فرمان آنها ملحق شوند.
به گفته «وال استریت ژورنال»، با وجودی که این بسیج ظاهرا در حمایت از دولت مستقر در کابل صورت می‌گیرد، اما در صورت انجام، محوریت را از دولت تحت فشار اشرف غنی به سمت «جنگ‌سالاران»ی منتقل می‌کند که وی مدت‌ها در تلاش بود قدرت‌شان را در افغانستان مهارشان کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم