مقامات افغانستان: طالبان در هیچ ولسوالی نمی‌توانند حضور دایمی داشته باشند

رییس ارتباطات عامه استراتژیک ریاست جمهوری افغانستان: موج حملات طالبان دایمی نیست و ولسوالی‌ها دوباره پس گرفته خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وحید عمر، رییس ارتباطات عامه استراتژیک ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه 22 ژوئن (1 سرطان) در نشستی گفت، موج حملات طالبان در آستانه‌ خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده ولی دایمی نیست و ولسوالی‌های اشغال‌شده، دوباره از طالبان پس گرفته خواهد شد.
به گزارش منابع خبری، عمر در این نشست گفت که هدف طالبان از راه‌اندازی این موج حملات تخریب روحیه‌ مردم است و این گروه می‌خواهد که مردم به این نتیجه برسند که طالبان بر افغانستان حاکم می‌شوند.
او افزود که موج حملات طالبان دوامدار نیست و این گروه در هیچ ولسوالی نمی‌تواند حضور دایمی داشته باشد.

عمر با تأکید بر اینکه «ولسوالی‌ها را پس می‌گیریم»، گفت که نگرانی‌های مردم افغانستان از وضعیت امنیتی قابل درک است، اما طالبان جایگاه نسبی را که در چند سال گذشته در میان مردم افغانستان کسب کرده بودند، با عمل‌کرد یک ماه گذشته‌اش از دست داده‌اند.
او افزود: «طالبان پیش از این حضور نیروهای خارجی در افغانستان را بهانه‌ای برای جنگ می‌پنداشتند، اما در حال حاضر که نیروهای خارجی در حال خارج‌شدن هستند، طالبان به جای حضور در میز مذاکره، به جنگ در برابر مردم افغانستان و تخریب تأسیسات عامه رو آورده‌اند.»
رییس ارتباطات عامه استراتژیک توضیح داد: «فعالان جامعه مدنی، رسانه‌ها، اعضای شورای ولایتی و کاربران شبکه‌های اجتماعی نباید به‌خاطر تفاوت دیدگاه با حکومت، ناخواسته به تریبیونی که صدای طالبان از آن بلند می‌شود، تبدیل شوند ... نباید به‌خاطر تفاوت دیدگاه با حکومت، مورال نیروهای امنیتی را ضعیف ساخته و باعث فروپاشی چتر نظام شویم. همان‌طوری که مردم در ساحه و قریه علیه طالبان ایستاد شده‌اند، آرزوی ما این است که ما در فضای مجازی نیز پشتیبان همان مردم شویم».
او همچنین گفت که روز گذشته با فرستادن مکتوبی به شوراهای ولایتی، از آنان خواسته‌اند که به‌عنوان سخنگوی نهادهای امنیتی و استخباراتی عمل نکرده و به وظایف اصلی‌شان برسند. انتقاد رییس ارتباطات عامه استراتژیک ریاست جمهوری افغانستان از شوراهای ولایتی در حالی است که اعضای شوراهای ولایتی اخیرا به رسانه‌ها از سقوط ولسوالی‌ها خبر می‌دهند. اعضای شوراهای ولایتی چندین ولایت افغانستان به تازگی تایید کردند که ولسوالی‌های «نهرین» و «بغلان مرکزی» در بغلان، «شاه‌جوی» در زابل، «قرقین» و «خماب» در جوزجان، «چوره» در ارزگان، «احمدخیل» و «لجه‌منگل» در پکتیا و «گل‌تپه»، «چهاردره‌» و «امام صاحب» کندز از کنترل دولت خارج شده و به دست طالبان افتاده است. اما افتادن این ولسوالی‌ها به دست طالبان از سوی حکومت افغانستان رسما تایید نشده است.


ارتش افغانستان چندین ولسوالی را از طالبان پس گرفت

منابع نزدیک به ارتش افغانستان اعلام کردند که نیروهای افغان ولسوالی «علی‌آباد» ولایت کندز را از نزد جنگ‌جویان گروه طالبان پس گرفته‌اند. این ولسوالی حدود یک هفته قبل به دست طالبان سقوط کرده بود.
علاوه بر این ولسوالی «دوشی» ولایت بغلان در عملیاتی که از سوی ارتش انجام شد، دوباره تحت کنترل نیروهای افغان درآمد.
وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولسوالی «دوشی» ولایت بغلان فرار کرده‌اند و در حال حاضر این ولسوالی تحت کنترل نیروهای امنیتی و دفاعی افغان قرار دارد. فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی افغانستان صبح امروز (22 ژوئن) در توییتی نوشت، عملیات‌های تصفیه‌‌ای علیه طالبان در بغلان ادامه دارد.

بازداشت ميانجی‌گران تسلیم‌شدن سربازان افغان به طالبان

وزارت دفاع ملی افغانستان، سه‌شنبه 22 ژوئن (1 سرطان) اعلام کرد، افرادی که در نقش میانجی برای تسلیم نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت کندز به یک پاسگاه امنیتی آمده بودند، بازداشت شدند.
براساس اعلامیه وزارت دفاع ملی افغانستان، چند تن از «نفوذی‌های طالبان» که برای تسلیم یک پاسگاه نیروهای امنیتی در منطقه «کله گاو» شهر کندز به این پاسگاه آمده بودند، از سوی سربازان افغان بازداشت شده‌اند. اعضای نفوذی طالبان قصد داشتند تا با وساطت، این پاسگاه نیروهای امنیتی افغان را به طالبان تسلیم کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید