بازداشت ميانجی‌گران تسلیم‌شدن سربازان افغان به طالبان

شماری از پاسگاه‌های نیروهای امنیتی با میانجی‌گری این افراد به طالبان تسلیم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان، سه‌شنبه 22 ژوئن (1 سرطان) اعلام کرد، افرادی که در نقش میانجی برای تسلیم نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت کندز به یک پاسگاه امنیتی آمده بودند، بازداشت شدند.

براساس اعلامیه وزارت دفاع ملی افغانستان، چند تن از «نفوذی‌های طالبان» که برای تسلیم یک پاسگاه نیروهای امنیتی در منطقه «کله گاو» شهر کندز به این پاسگاه آمده بودند، از سوی سربازان افغان بازداشت شده‌اند. اعضای نفوذی طالبان قصد داشتند تا با وساطت، این پاسگاه نیروهای امنیتی افغان را به طالبان تسلیم کنند.

گفتنی است که پیش از این نیز شماری از پاسگاه‌های نیروهای امنیتی با میانجی‌گری تعدادی از افراد تحت عنوان «بزرگان قومی» به طالبان تسلیم شده بود. پس از آن، وزارت امور داخله افغانستان دستور بازداشت این افراد را صادر کرد.

منابع محلی از سقوط بیش از 10 ولسوالی به دست طالبان خبر دادند

پس از اینکه پنتاگون اعلام کرد، در صورت ادامه سقوط مناطق و ولسوالی‌ها به دست طالبان، سرعت روند خروج نیروهای خود از افغانستان را کند می‌کند، طالبان کنترل منطقه میوند در قندهار را امروز سه‌شنبه 22 ژوئن (1 سرطان) به دست گرفت.

احمدشاه خان، عضو شورای ولایتی قندهار به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته است، درگیری در ولسوالی میوند میان طالبان و نظامیان دولتی جریان دارد. او گفت که هم‌اکنون شبکه‌های مخابراتی توسط این گروه در میوند قطع شده و نظامیان دولتی به اندازه‌ کافی در این ولسوالی مستقر هستند.

از سوی دیگر، انعام الدین رحمانی سخنگوی‌فرماندهی پولیس کندز گفت، گروه طالبان توانستند کنترل ولسوالی «امام صاحب» کندز را نیز به دست بگیرند.

در همین حال، منابع محلی و اعضای شورای ولایتی به رسانه‌ها تأیید کردند که ولسوالی‌های «نهرین» و «بغلان مرکزی» در بغلان، «شاه‌جوی» در زابل، «قرقین» و «خماب» در جوزجان، «چوره» در ارزگان، «احمدخیل» و «لجه‌منگل» در پکتیا و «گل‌تپه»، «چهاردره‌» و «امام صاحب» کندز از کنترل دولت خارج شده و به دست این گروه افتاده است. اما افتادن این ولسوالی‌ها به دست طالبان از سوی حکومت افغانستان رسما تایید نشده است.

تلفات سنگین طالبان

وزارت دفاع ملی افغانستان همچنان در یک اعلامیه جداگانه اعلام کرد که در درگیری‌ها و حملات نیروهای امنیتی در یک شبانه روز گذشته 234 طالب کشته و 103 تن دیگر آنان زخمی شده اند. در این اعلامیه آمده که 57 ماین گوناگون که توسط طالبان در نقاط مختلف این کشور جهت هدف قرار دادن نیروهای امنیتی جابه‌جا شده بود، کشف و خنثی شد.

ارتش افغانستان چندین ولسوالی را از طالبان پس گرفت

منابع نزدیک به ارتش افغانستان اعلام کردند که نیروهای افغان ولسوالی «علی‌آباد» ولایت کندز را از نزد جنگ‌جویان گروه طالبان پس گرفته‌اند. این ولسوالی حدود یک هفته قبل به دست طالبان سقوط کرده بود.

علاوه بر این ولسوالی «دوشی» ولایت بغلان در عملیاتی که از سوی ارتش انجام شد، دوباره تحت کنترل نیروهای افغان درآمد.

وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولسوالی «دوشی» ولایت بغلان فرار کرده‌اند و در حال حاضر این ولسوالی تحت کنترل نیروهای امنیتی و دفاعی افغان قرار دارد. فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی افغانستان صبح امروز (22 ژوئن) در توییتی نوشت، عملیات‌های تصفیه‌‌ای علیه طالبان در بغلان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید