افغانستان؛ والی سابق بلخ از هوادارانش خواست علیه طالبان بسیج شوند

عطامحمد نور: طالبان مناطق را اشغال، تاسیسات را ویران و مردم را می‌کشند و این سبب بسیج و ‌قیام ملی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عطامحمد نور والی سابق بلخ و عضو حزب جمعیت اسلامی دوشنبه 21 ژوئن (31 جوزا) از هوادارانش خواست، برای مقابله با حملات طالبان بسیج شوند.

رسانه‌های افغانستان گزارش کردند که با سقوط ولسوالی‌های شولگره، کشنده و دولت‌آباد ولایت بلخ، طالبان به شهر مزارشریف نزدیک شده‌اند.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان گزارش کرد، عطا محمد نور اعلام کرده که فردا سه‌شنبه، در کنار مردم قرار گرفته و رهبری عملیات نظامی در بلخ را بر عهده خواهد گرفت.

نور گفت که طالبان در کنار اشغال مناطق، به ویرانی تاسیسات عامه، قتل عام و کشتار مردم می‌پردازند که این امر سبب شکل‌دهی بسیج و‌قیام ملی می‌شود.

گفتنی است که عطا محمد نور هواداران زیادی در شمال افغانستان به خصوص در بلخ دارد.
براساس این گزارش، شماری از احزاب سیاسی و اعضای مجلس نمایندگان در بلخ، نیروهای مردمی را در حمایت از نیروهای دولتی بسیج کرده‌اند. این منابع به این روزنامه گفته‌اند، نیروهای دولتی کنترل ولسوالی بلخ را از نزد طالبان دوباره پس گرفته‌اند.

تشکیل گروه‌های مسلح مردمی برای مقابله با طالبان

از سوی دیگر، منابع خبری افغانستان روز گذشته (20 ژوئن) از تشکیل گروه‌های مسلح مردمی این کشور برای مقابله با گروه طالبان خبر دادند.

همزمان با افزایش حملات گروه طالبان در بخش‌هایی از ولایت پروان در شمال کابل، صدها نفر از ساکنان این ولایت به‌شمول فرماندهان جهادی، نمایندگان شورای ولایتی و مجلس نمایندگان علیه این گروه بسیج شده‌اند.

در همین حال، یک گروه دیگر به نام «مقاومت»، در ولایت بادغیس این کشور ایجاد شد که در آن 500 نفر عضو هستند و برای مقابله با طالبان مسلح شده‌اند.

این 500 تن، روز گذشته (19 ژوئن) در تجمعی، حمایت‌شان از نیروهای امنیتی افغان را اعلام کردند و گفته‌اند، برای مقابله با طالبان آماده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید