.
.
.

ادامه تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان و اتهامات متقابل درباره همکاری با طالبان

وزیر سرحدات افغانستان: سخنان قریشی در مورد «خط دیورند» مداخله در امور داخلی افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محب‌الله صمیم، وزیر سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان به سخنان اخیر شاه‌ محمود قریشی، وزیر امور خارجه‌ پاکستان واکنش نشان داده و گفت، این سخنان او در مورد «خط دیورند» مداخله‌ آشکار در امور افغانستان است.

محب الله صمیم دوشنبه 21 ژوئن (31 جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت که از اظهارات قریشی چنین بر می‌آید که پاکستان هنوز هم عمق استراتژیک خود در افغانستان را تعقیب می‌کند و هیچ تغییری در موضع این کشور در قبال افغانستان مشاهده نشده است.

پیشتر وزیر خارجه‌ پاکستان در مصاحبه‌ای با شبکه «طلوع‌نیوز» گفته بود که اگر افغانستان می‌خواهد به‌حیث یک همسایه‌ خوب در کنار پاکستان باشد و به پیش برود، باید خط دیورند را به‌عنوان یک مرز بین‌المللی بر رسمیت بشناسد.

قریشی همچنین گفته بود که اکثریت رهبری طالبان نه در خاک پاکستان، بلکه در افغانستان زندگی می‌کنند.

وزیر سرحدات اقوام و قبایل افغانستان در واکنش به این گفته‌ها از حکومت پاکستان خواست که به اصل همسایگی خود با افغانستان احترام بگذارد و از اظهارات مغرضانه در مورد افغانستان خودداری کند.

وزیر سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان ادعای شاه‌محمود قریشی در مورد حضور رهبری طالبان در افغانستان را نیز رد کرده و گفت، شورای کویته در پاکستان که در آن رهبران طالبان قرار دارند، مثال واضحی از حضور رهبری این گروه در پاکستان است و در این مورد تمام مردم افغانستان و نیز جهانیان اطلاع دارند.

اخیرا تنش‌ها میان پاکستان و افغانستان پس از افزایش حملات طالبان افزایش یافته است.
شاه محمود قریشی همچنان در این مصاحبه‌ با شبکه «طلوع نیوز» گفت که نسبت دادن افزایش خشونت‌ها به گروه طالبان یک مبالغه است.

قریشی گفت، سایر عناصر مخرب چون داعش و برخی عناصر داخلی در افغانستان که از اقتصاد جنگ منفعت می‌برند، در خشونت‌های اخیر دست دارند. این گفته‌های وزیر امور خارجه پاکستان واکنش تند مشاور امنیت ملی افغانستان به همراه داشت.
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات شاه محمود قریشی، او را «همدست طالبان» خواند.

محب در تویتی نوشت: «طالبان عملیات‌های خشونت‌بار خویش را علیه مردم افغان در سراسر این کشور راه اندازی می‌کنند. ما می‌دانیم که چگونه و چرا آنان به گونه متداوم قادر به انجام این می‌شوند.»

او در ادامه نوشت: «قریشی یا بی‌خبر، یا نادان یا همدست (طالبان) است. ممکن او این موضوع را نیز رد کند که اسامه (بن لادن) در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستانی پیدا شده بود.»

گفتنی است که مقام‌های افغان و آمریکا همواره دو کشور همسایه پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم