.
.
.

طالبان برای رسیدن به صلح پیشنهاد ایجاد حکومت «مستحکم اسلامی» داد

ملا عبدالغنی برادر: «نظام واقعی اسلامی» بهترین وسیله برای حل مشکلات افغان‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر یکشنبه 20 ژوئن (30 جوزا) در بیانیه‌ای به روند صلح در افغانستان پرداخته و مدعی شد این جنبش آماده صلح است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ملا برادر در این بیانیه برای رسیدن به صلح بر برقراری «نظام مستحکم اسلامی» تأکید کرده و گفت که برای جامعه جهانی و سازمان ملل متحد به ‌جای «نظام بی‌اختیار، غیرمتمرکز و فاسد»، وجود افغانستان نیرومند، متحد و پاک از فساد بهتر است.

ملا عبدالغنی برادر گفت: «ما می‌فهمیم که جهان و افغان‌ها درباره نظام پس از خروج نیروهای خارجی سوالاتی دارند، در مذاکرات دوحه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد.»

او از توافق‌نامه دوحه به مثابه «راه» یاد کرد که به گفته او، فرصت‌های خوبی را برای صلح باز کرد و با عملی شدن این توافق‌نامه به از جمله رهایی زندانیان، پایان دادن به فهرست سیاه و سایر مواد باقی‌مانده، زمینه برای پایان یافتن معضل کنونی مساعد می‌شود.

ملا برادر تأکید کرده که «نظام واقعی اسلامی» بهترین وسیله برای حل مشکلات افغان‌ها است.
معاون سیاسی طالبان درباره حقوق زنان و شهروندان نیز گفته است که طالبان «بر بنیادهای دین مبارک اسلام و در روشنی عرف پسندیده‌ جامعه افغانی، به حقوق همه اتباع مردان و زنان کشور خود، مثلاً آزادی بیان، تعلیم و تربیت، کار و….. خود را متعهد می‌دانیم».

او ادعا کرد که اگر یک حکومت اسلامی در این کشور به وجود بیاید، محیط و سهولت‌های مناسب برای آموزش و کار زنان فراهم می‌شود.

رییس دفتر طالبان در حالس در مورد صلح و ثبات در افغانستان صحبت می‌کند که جنگجویان این گروه همه روزه به نقاط مختلف این کشور حملات تهاجمی و انفجاری انجام می‌دهند. در این حملات تا اکنون صدها نظامی و غیرنظامی کشته شدند و صدها خانواده نیز از محل سکونت شان بیجا شده‌اند.

رییس دفتر طالبان از جامعه جهانی خواسته که بگذارند در مورد سرنوشت افغانستان مردم این کشور تصمیم بگیرند اما شهروندان افغانستان به تازگی در دو ولایت این کشور برای مقابله با طالبان گروه‌های مسلح مردمی تشکیل دادند.

تشکیل گروه‌های مسلح مردمی در واکنش به حملات طالبان

منابع خبری افغانستان به‌تازگی از تشکیل گروه‌های مسلح مردمی این کشور برای مقابله با گروه طالبان خبر دادند.

همزمان با افزایش حملات گروه طالبان در بخش‌هایی از ولایت (استان) پروان در شمال کابل، صدها نفر از ساکنان این ولایت به‌شمول فرماندهان جهادی، نمایندگان شورای ولایتی و مجلس نمایندگان علیه این گروه بسیج شده‌اند.

در همین حال، یک گروه دیگر به نام «مقاومت»، در ولایت (استان) بادغیس این کشور ایجاد شده که در آن 500 نفر عضو هستند و برای مقابله با طالبان مسلح شده‌اند.

این 500 تن، روز گذشته (19 ژوئن) در تجمعی، حمایت‌شان از نیروهای امنیتی افغان را اعلام کردند و گفته‌اند، برای مقابله با طالبان آماده هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم