.
.
.

تشکیل گروه‌های مسلح مردمی در واکنش به حملات طالبان در افغانستان

مردم ولایت‌های بادغیس و پروان برای مقابله با طالبان بسیج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری افغانستان به‌تازگی از تشکیل گروه‌های مسلح مردمی این کشور برای مقابله با گروه طالبان خبر دادند.

اخیرا جنگجویان گروه طالبان، حملات تهاجمی‌شان را به سربازان افغان و پاسگاه‌های امنیتی و همچنان حملات انفجاری در پایتخت، افزایش داده‌اند.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گزارش داد، همزمان با افزایش حملات گروه طالبان در بخش‌هایی از ولایت (استان) پروان در شمال کابل، صدها نفر از ساکنان این ولایت به‌شمول فرماندهان جهادی، نمایندگان شورای ولایتی و مجلس نمایندگان علیه این گروه بسیج شده‌اند.

وحیده شهکار، سخن‌گوی والی (استاندار) پروان، امروز یکشنبه 20 ژوئن (30 جوزا) به این روزنامه گفت، این افراد در هماهنگی با مسئولان امنیتی در سنگرهای دفاعی علیه طالبان اعزام می‌شوند.

شهکار افزود، به تعداد صدها نفر به‌شمول عبدالظاهر سالنگی، نماینده‌ مردم پروان در مجلس نمایندگان برای مقابله با طالبان بسیج شده‌اند.

او تأکید کرد که این افراد با مهمات و تجهیزات دست‌داشته‌‌شان به‌زودی در مناطق ناامن پروان اعزام خواهند شد.

شکل‌گیری گروه مسلح 500 نفری تحت نام «مقاومت»

در همین حال، یک گروه دیگر به نام «مقاومت»، در ولایت (استان) بادغیس این کشور ایجاد شده که در آن 500 نفر عضو هستند و برای مقابله با طالبان مسلح شده‌اند.

این 500 تن، روز گذشته (19 ژوئن) در تجمعی، حمایت‌شان از نیروهای امنیتی افغان را اعلام کردند و گفته‌اند، برای مقابله با طالبان آماده هستند.

عبدالعزیز بیک، رئیس شورای ولایتی بادغیس، به خبرگزاری «جمهور» افغانستان گفته است: «این گروه به‌منظور حمایت نیروهای امنیتی و همچنان مردم بادغیس تشکیل شده است. این گروه زمانی در صحنه وارد عمل خواهند شد که به مردم و ولایت بادغیس هشدار جدی از سوی مخالفان باشد و همچنان زمانی که نیروهای امنیتی به سرباز کمکی لازم داشته باشند.»

تعیین سرپرست جدید وزارت دفاع و داخله در پی سقوط وسوالی‌ها

گفتنی است که پس سقوط هشت ولسوالی به دست طالبان، اداره امور ریاست جمهوری افغانستان، شنبه 19 ژوئن (29 جوزا) اعلام کرد که با توجه به دستور جداگانه رییس جمهوری این کشور، سرپرست‌های جدید برای وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله و انکشاف دهات تعیین شده است.

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، بسم‌الله خان محمدی به‌‌عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی، عبدالستار میرزکوال به‌ عنوان سرپرست وزارت امور داخله و حیات‌الله حیات به‌‌عنوان سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات این کشور تعیین شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم