وزیر حج افغانستان به طالبان: ساختمان‌ها کافر نیستند تخریب نکنید

طالبان ساختمان ولسوالی‌های که تصرف شده را منفجر و ویران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد قاسم حلیمی، وزیر ارشاد حج و اوقاف افغانستان روز شنبه 19 ژوءن (29 جوزا) در نشست مطبوعاتی خطاب به طالبان گفت، ساختمان‌ها کافر نیستند و آنها را تخریب نکنید.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفت: «ساختمان‌ها به هیچ دین و مذهبی متعلق نیست. هیچ ساختمانی کافر نمی‌شود، اما می‌بینیم که گروه طالبان دست به تخریب آن می‌زنند.»

او در این نشست گفت: «طالبان هدفی جز ویرانی تاسیسات عامه، انفجار و انتحار ندارند.» به گفته وی، گروه طالبان با تسلط چند روزه بر برخی مناطق، تأسیسات عامه را ویران کردند.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان گزارش داد، حلیمی در این نشست گفته است، اگر طالبان برای ساختن نظام و ایجاد حاکمیت عادلانه که به نفع افغانستان باشد کار می‌کردند، تاسیسات عامه را تخریب نمی‌کردند.

حلیمی افزود: «طالبان در ساحاتی که برای چند روز تسلط می‌یابند، دست به تخریب پل‌ها، پایه‌های برق، ساختمان‌ها و دیگر تأسیسات عامه می‌زنند.»

او در ادامه گفت، در نشستی که چندی قبل در پادشاهی عربی سعودی برگزار شد علمای سعودی، پاکستان و افغانستان جنگ در افغانستان را «جنگ قدرت و به ضرر اسلام» دانستند. وزیر حج و اوقاف افغانستان گفت، علمای پاکستان که تا دیروز در کنار طالبان فتوای جهاد علیه دولت افغانستان را می‌دادند، امروز این جنگ را «ناروا و مسلمان‌کشی» می‌خوانند.

گفتنی است که گروه طالبان در هفته‌های اخیر چند ولسوالی را تصرف کردند و ساختمان‌های این ولسوالی‌ها را تخریب کردند.

کشته و زخمی شدن بیش از 400 طالب در 24 ساعت گذشته

این در حالی است که وزارت دفاع ملی افغانستان امروز شنبه 19 ژوئن (29 جوزا) اعلام کرد که بیش از 400 طالب طی 24 ساعت گذشته در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در 14 ولایت (استان) کشته و زخمی شده‌اند.

براساس خبرنامه‌ وزارت دفاع ملی افغانستان، در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور، 259 طالب کشته و 161 تن دیگرشان زخمی شدند.

همچنان، در این درگیری‌ها مقدار زیاد سلاح و مهمات طالبان تخریب شده و 17 ماین مختلف‌النوع که توسط جنگجویان این گروه در نقاط مختلف، جهت هدف قرار دادن نیروهای امنیتی افغان جابجا شده بود، کشف و خنثی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم