حمدالله محب وزیر امور خارجه پاکستان را «همدست طالبان» خواند

وزیر امور خارجه پاکستان گفت که نسبت دادن افزایش خشونت‌ها به گروه طالبان مبالغه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در واکنشی تند به اظهارات اخیر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مورد طالبان، او را همدست طالبان خواند.

محب در تویتی نوشت: «طالبان عملیات‌های خشونت‌بار خویش را علیه مردم افغان در سراسر این کشور راه اندازی می‌کنند. ما می‌دانیم که چگونه و چرا آنان به گونهٔ متداوم قادر به انجام این می‌شوند.»

او در ادامه نوشت: «قریشی یا بی‌خبر، یا نادان یا همدست (طالبان) است. ممکن او این موضوع را نیز رد کند که اسامه (بن لادن) در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستانی پیدا شده بود.»

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه‌ای با شبکه «طلوع نیوز» گفت که نسبت دادن افزایش خشونت‌ها به گروه طالبان یک مبالغه است.

قریشی گفته است، سایر عناصر مخرب چون داعش و برخی عناصر داخلی در افغانستان که از اقتصاد جنگ منفعت می‌برند، در خشونت‌های اخیر دست دارند. این گفته‌های وزیر امور خارجه پاکستان واکنش تند مشاور امنیت ملی افغانستان به همراه داشت.

واکنش‌ها در پاکستان

از سوی دیگر، افراسیاب ختکt سناتور پیشین پاکستانی در توییتی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه کشورش نوشت: «چرا طالبان به وزیر امور خارجه دیگری نیاز داشته باشند، در حالی که یک وزیر امور خارجه دارند؟»

او نوشت: «بی‌طرفی پاکستان در افغانستان هیچ زمانی اعتبار نداشت و اکنون در نهایت این ادعا نیز به دور انداخته شد.»

افزایش حملات طالبان و تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان

اخیرا تنش‌ها میان پاکستان و افغانستان پس از افزایش حملات طالبان و بر سر اظهارات مشاور محمد اشرف غنی و شاه محمود قریشی افزایش یافته است.

چندی قبل شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در واکنش به اظهارات حمدالله محب در مورد پاکستان هشدار داد، تا زمانی که محب جلوی بدزبانی‌ علیه پاکستان را نگیرد این کشور روابط با او را از سر نمی‌گیرد.

محب، 15 می (25 ثور)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، با انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب [طالبان] به‌دنبال گسترش جغرافیای خود است.

او همچنین گفته بود که «اقوام پاکستان به شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها از حکومت کشورشان خوش(راضی) نبوده» و به گفته وی، «پشتون‌ها به‌خاطر به‌دست آوردن حق‌شان قیام کرده و بلوچ‌ها به خاطر حق‌شان می‌جنگند.»

پس از آن، وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌‌ای، این اظهارات محب را «غیرمسؤلانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند.

محب: پاکستان رابطه خود را با طالبان قطع کند

حمدالله محب، 29 می، در واکنش به گزارش‌ها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با او، گفت که پاکستان «به جای قطع رابطه با ما رابطه خود را با طالبان قطع کند.»

محب افزود: «قطع ‌کردن رابطۀ پاکستان با ما چندان تأثیر ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به‌جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.»

گفتنی است که مقام‌های افغان و آمریکا همواره پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، 225 میلیون دلار کمک کشورش به پاکستان را در سال 2017 قطع کرد و دلیل آن را «حمایت پاکستان از طالبان» عنوان کرد اما پاکستان هر نوع حمایت از طالبان را همواره رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم