.
.
.

امرالله صالح: خروج نیروهای امنیتی از ولسوالی شینکی «یک راز اطلاعاتی» است

صالح از شهروندان کشورش خواست از نیروهای امنیتی افغان حمایت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان روز پنج‌شنبه 17 ژوئن (27 جوزا) در واکنش به خروج سربازان افغان از ولسوالی شینکی ولایت زابل گفت که خروج این سربازان یک «راز اطلاعاتی» است.

صالح در صفحه فیسبوکش نوشت: «در چنین لحظاتی نیاز نیست، محرمیت‌های عملیاتی زیرنام آزادی بیان فاش شود و دشمن از آن بیش‌تر بهره بردارد. سخن‌پران‌های بی‌خیال و بی‌پروا می‌توانند هرچه دلشان شد، بگویند.»

به تازگی عطاجان حق‌بیان، رییس شورای ولایتی زابل، با نشر ویدیویی در تویترش، ادعا کرد که طالبان، یک کاروان نیروهای امنیتی افغان را از پاسگاهی در ولسوالی شنیکی این ولایت، بدون‌ هیچ درگیری‌ای بیرون کرده است.

در این ویدیو، دیده می‌شود که گروه طالبان کاروان نیروهای امنیتی را همراهی می‌کند تا آن‌ها از این ولسوالی بیرون شوند.
پس از نشر این ویدیو، امرالله صالح در فیسبوکش نوشت: «هرچند کشور در شرایط سختی قرار دارد؛ اما تلفات گروه جهل و وحشت سه برابر نیروهای امنیتی ما است.»

او در ادامه نوشت: «به پروپاگندا دشمن باور نکنید. از شهامت و وقار نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان نمایندگی کنید. آن چه در ارتباط به زابل تا اکنون گفته و نوشته شده است، واقعیت ندارد.»

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، 14 ژوئن(24 جوزا) نیز در واکنش به گزارش‌ها درباره سقوط ولسوالی‌های کشورش گفته بود: «فریب تبلیغات را نخورید.»

او در صفحه فیسبوکش نوشته بود: «فریب تبلیغات را نخورید. ایستاده‌گی در برابر طالب دفاع از ارزش‌ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده‌گونه ندارد.»

این در حالی است که در یک ماه گذشته، حملات طالبان بر بخش‌های مختلف افغانستان افزایش یافته است.

طالبان، اخیرا مدعی سقوط بیش از 20 ولسوالی به‌دست این گروه شده‌ اند. منابع محلی افغانستان نیز تصرف بیش از 20 ولسوالی توسط طالبان را تأیید کرده‌اند، اما دولت افغانستان، این ادعاها را رد کرده و همواره گفته است، سربازان افغان از این ولسوالی‌ها «عقب‌نشینی تاکتیکی» کرده‌اند و دوباره برای کنترل این ولسوالی‌ها عملیات‌های نظامی انجام می‌شود.

از سوی دیگر، خبرنگار العربیه در افغانستان نیز گزارش داد، مناطق مختلفی در افغانستان اخیرا به دست طالبان می‌افتد. سربازان دولتی پس از وعده‌ طالبان برای حفظ جان آنها خود را تسلیم می‌کنند. به گفته خبرنگار العربیه در افغانستان، اخیراً دولت اعتراف كرد كه 30 نفر از نیروهای ویژه این کشور در منطقه «دولت آباد» ولایت کندز کشته و زخمی شدند.

در همین حال، 300 سرباز افغان در ولایت فاریاب تسلیم طالبان شدند و تعداد زیادی مهمات، سلاح و تجهیزات نظامی آنان به دست شبه‌نظامیان طالب افتاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم