.
.
.

افغانستان و قزاقستان توافق همکاری نظامی امضاء کردند

این توافق‌نامه زمینه حمایت متقابل نظامی در حوزه‌های مختلف را بین دو کشور ایجاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری افغانستان جمعه 18 ژوئن (28 جوزا) از امضای توافقنامه نظامی میان افغانستان و قزاقستان خبر دادند که حمایت متقابل نظامی و همکاری در حوزه‌های مختلف بین دو کشور را ممکن می‌کند.
شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که این توافق‌نامه از سوی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان و نورلان برمک‌بایف، وزیر دفاع قزاقستان در شهر نورسلطان به امضا رسید.
براساس اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان، در این توافق‌نامه امکان تمرین مشترک، همکاری‌های طبی، نوسازی تجهیزات، پشتیبانی لجستیکی و فنی، آموزش جنگ و همکاری اطلاعاتی نظامی میان این دو کشور در نظر گرفته شده است.
امضای توافقنامه نظامی میان افغانستان و قزاقستان در حالی صورت گرفت که آمریکا و همپیمانانش سربازان خود را از افغانستان خارج می‌کنند. روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می 2021 آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

بیش از 50درصد از سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شدند

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده آمریکا 14 ژوئن (24 جوزا) اعلام کرد که بیش از 50 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.
از سوی دیگر، خبرگزاری «رویترز»، به نقل از مقامات غربی گزارش داده است که ناتو می‌خواهد پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای ویژه این کشور را در پایگاهی در قطر آموزش دهد.
بنا به این گزارش، منابع غربی در ناتو که نخواستند نامشان فاش شود، 14 ژوئن (24 جوزا) به «رویترز»، گفتند که این سازمان قصد دارد یک پایگاه برای آموزش نیروهای ویژه امنیتی افغانستان در قطر ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم