اخبار ضد و نقیض از سقوط ولسوالی «سانچارک» سرپل به‌ دست طالبان

متهم‌شدن مسئولان امنیتی افغانستان به بی‌کفایتی در مدیریت جنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع محلی در ولایت سرپل افغانستان اعلام کردند که ولسوالی «سانچارک» این ولایت دوشنبه 14 ژوئن (24 جوزا) به دست طالبان سقوط کرده است.

حسین مجاهد‌زاده، عضو شورای ولایتی سرپل به روزنامه «هشت صبح» گفت که تمام نیروهای امنیتی از ولسوالی «سانچارک» به روستای «شبوکن» عقب‌نشینی کردند و مرکز این ولسوالی به کنترل طالبان در آمد.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، امروز دوشنبه 14 ژوئن(24 جوزا) در واکنش به گزارش‌ها درباره سقوط ولسوالی‌های کشورش گفت، فریب تبلیغات را نخورید.

صالح در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشت: «در بسا (در بسیاری از) مناطق که اسمش را سقوط گذاشته‌اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است. عقبه‌ای‌شان عمق و پهنا ندارد. آنهایی که جنگ با طالب را بلد‌ اند می‌دانند که این خط باریک به گورستان دسته‌جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید. در روش و رفتار طالب با مردم هیچ نوع تغییر نیامده بلکه جاهل‌تر و وحشی‌تر شده‌اند.»

او در ادامه نوشت: «فریب تبلیغات را نخورید. ایستادگی در برابر طالب دفاع از ارزش‌ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده‌گونه ندارد.»

طالبان، اخیرا مدعی سقوط بیش از 20 ولسوالی (شهرستان) به‌دست این گروه شده‌ است. منابع محلی افغانستان نیز تصرف نزدیک به 20 ولسوالی توسط طالبان را تأیید کرده‌اند.

اما دولت افغانستان، این ادعاها را رد کرده و همواره گفته است، سربازان افغان از این ولسوالی‌ها «عقب‌نشینی تاکتیکی» کرده‌اند و پس از مدتی کنترل این ولسوالی‌ها را دوباره گرفته‌اند.

متهم‌شدن مسئولان امنیتی افغان به بی‌کفایتی در مدیریت جنگ

در همین حال، اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در نشست امروز از افزایش درگیری و پیش‌روی طالبان در بخش‌هایی از این کشور ابراز نگرانی کرده و مسئولان نهادهای امنیتی را به ناتوانی در مدیریت جنگ متهم کردند.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفتند، در حالی ‌که با گذشت هر روز وضعیت امنیتی بدتر می‌شود و حمله‌های طالبان شدت می‌یابد، مسئولان نهادهای امنیتی از عادی‌بودن وضعیت سخن می‌زنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم