کابل: پاکستان حق اظهارنظر درباره‌ مسایل داخلی افغانستان را ندارد

جنجال‌ها میان پاکستان و افغانستان اخیرا پس از افزایش حملات طالبان بیشتر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد امیری، معاون سخنگوی ارگ ریاست‌ جمهوری افغانستان سه‌شنبه 15 ژوئن (25 جوزا) در واکنش به سخنان اخیر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ پاکستان گفت که مقام‌های پاکستانی، حق اظهار نظر در باره‌ی مسائل داخلی افغانستان را ندارند.
محمد امیری به روزنامه «صبح کابل» گفته است، سفر محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهوری افغانستان به آمریکا، بر اساس منافع مشترک و روابط دیپلماتیک میان کابل و واشنگتن صورت می‌گیرد و مقام‌های پاکستانی، حق اظهار نظر در باره‌ی مسایل داخلی افغانستان را ندارند.
امیری گفت: «شواهد زیادی نشان می‌دهد که دولت پاکستان با گروه طالبان روابط عمیقی دارد و وقت آن رسیده تا مقام‌های پاکستانی به جای حرف‌زدن، طوری که وعده کرده‌اند، از نفوذ خود بر این گروه استفاده کنند و در راستای برقراری آتش‌بس دایمی و صلح عادلانه و پایدار در افغانستان، گام‌های عملی بردارند.»

قریشی: در سفر غنی به آمریکا، پاکستان نباید مقصر ناامنی در افغانستان خوانده شود

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز گذشته (دوشنبه 14 ژوئن) گفته بود که کابل باید روند متهم کردن اسلام‌آباد را متوقف کرده و به گفته وی نباید مسئولیت ناامنی در افغانستان به دوش پاکستان افکنده شود.
قریشی با اشاره به سفر محمد اشرف غنی به ایالات متحده، گفت که نباید پاکستان به ایفا نکردن نقش در روند صلح افغانستان متهم شود. او گفت: «به قدر کافی ملامت شده‌ایم...ما مسووولیت نمی‌گیریم.»
او گفت: «به آنان ملاقات خوب تمنا داریم، اما بگذارید پیش از پیش بگویم، اگر هدف رفتن به واشنگتن آغاز بازی جدید ملامت کردن و مسئول پنداشتن پاکستان برای همه نابسامانی‌ها و فقدان پیشرفت در روند صلح باشد، هیچ کمکی نخواهد کرد.»
گفتنی است چندی پیش محمد اشرف غنی در مصاحبه با روزنامه «شپیگل» آلمان پاکستان را به «حمایت سیستماتیک» از طالبان متهم کرد.
همچنان حمدالله محب، مشاور رییس جمهوری افغانستان 15 می (25 ثور)، چندی قبل با انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب [طالبان] به‌دنبال گسترش جغرافیای خود است.
پاکستان اما، همواره ادعاها در مورد حمایت از طالبان را رد کرده و گفته که اسلام‌آباد برای تأمین صلح در افغانستان، تلاش می‌کند.
گفتنی است که قرار است رییس‌ جمهوری افغانستان در روزهای آینده، در راس یک هیئت عالی‌رتبه‌ دولتی به ایالات متحده سفر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم