پنتاگون: بیش از 50 درصد از سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شدند

قرار است تمام سربازان آمریکایی تا 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 14 ژوئن (24 جوزا) اعلام کرد که بیش از 50 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.
براساس اعلامیه فرماندهی مرکزی آمریکا، وزارت دفاع تقریباً 611 پرواز C-17 از افغانستان خارج کرده و نزدیک به 14,379 قطعه تجهیزات جنگی سربازان آمریکایی در این کشور را تخریب شده است.
روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می 2021 آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

ناتو نیروهای ویژه امنیتی افغانستان را در قطر آموزش می‌دهد

از سوی دیگر، خبرگزاری «رویترز»، به نقل از مقامات غربی گزارش داده است که ناتو می‌خواهد پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای ویژه این کشور را در پایگاهی در قطر آموزش دهد.
بنا به این گزارش، منابع غربی در ناتو که نخواستند نامشان فاش شود، دوشنبه 14 ژوئن (24 جوزا) به «رویترز»، گفتند که این سازمان قصد دارد یک پایگاه برای آموزش نیروهای ویژه امنیتی افغانستان در قطر ایجاد کند.

Advertisement

حملات گسترده طالبان به نقاط مختلف

طالبان، از زمان آغاز خروج نیروهای خارجی مدعی سقوط بیش از 20 ولسوالی (شهرستان) به‌دست این گروه شده‌ است. منابع محلی افغانستان نیز تصرف نزدیک به 20 ولسوالی توسط طالبان را تأیید کرده‌اند.
اما دولت افغانستان، این ادعاها را رد کرده و همواره گفته است، سربازان افغان از این ولسوالی‌ها «عقب‌نشینی تاکتیکی» کرده‌اند و پس از مدتی کنترل این ولسوالی‌ها را دوباره گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم