وزارت بهداشت افغانستان: بالن‌های اکسیژن کمکی ازبکستان خالی بود

افزایش بی‌سابقه آمار قربانیان کرونا در افغانستان بر اثر کمبود اکسیژن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان، دوشنبه 14 ژوئن (24 جوزا) در نشستی در پارلمان این کشور گفت که یک هزار بالن اکسیژن کمکی از سوی ازبکستان همه خالی بوده است.

مجروح در این نشست گفت: «بالن‌هایی که از ازبکستان آمده بود، یک سوءتفاهم بود، بالُن‌ها خالی بود.»

Advertisement

به گفته وی، در حال حاضر یک تاجر افغان برای همکاری، از مجموع این یک هزار بالن، 300 بالن را پر می‌کند.

ازبکستان، 12 ژوئن، یک هزار بالن اکسیژن برای افغانستان به‌عنوان کمک ارسال کرد، اما اکنون وزیر صحت عامه این کشور می‌گوید این بالن‌ها خالی بوده است.

گفتنی است که در چند هفته اخیر آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در افغانستان به‌گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یافته‌ است و تعداد زیادی بر اثر کمبود اکسیژن جان باخته‌اند.

سازمان «عفو بین‌الملل»، 11 ژوئن (21 جوزا) در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از سیر صعودی ویروس کرونا در افغانستان، تاکید کرد که بدون حمایت فوری جامعه جهانی برای مهار موج سوم کرونا، وضعیت در افغانستان از کنترل خارج خواهد شد.

این سازمان از حکومت افغانستان خواست هرچه زودتر، به مشکل کمبود اکسیژن، واکسن مناسب ضد کرونا و سایر تجهیزات صحی(پزشکی) ضروری رسیدگی کند.

با افزایش مبتلایان به کرونا در افغانستان، بسیاری از شفاخانه‌های اختصاص‌یافته برای بیماران کرونایی، با کمبود اکسیژن روبه‌رو است و روزانه ده‌ها فرد مبتلا به این بیماری، بر اثر عدم دسترسی به اکسیژن، جان می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم