.
.
.

اردوغان: ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای تامین ثبات افغانستان خواهد بود

ادعای اردوغان به ایفای «نقش مهم» ترکیه در روند صلح افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یکشنبه 13 ژوئن (23 جوزا) در آستانه‌ نشست سران ناتو، گفت که ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای ثبات افغانستان پس از خروج آمریکا و ناتو است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، اردوغان پیش از سفر به بروکسل برای شرکت در نشست سران ناتو، در فرودگاه استانبول به خبرنگاران گفت: «پس از خروج نیروهای خارجی، ترکیه نقش مهمی را در روند صلح و ثبات افغانستان بازی خواهد کرد.»

او افزود: «آمریکا افغانستان را به زودی ترک می‌کند؛ از همان لحظه‌‌ای که آمریکا آن‌جا را ترک کند، تنها کشور قابل اعتمادی که می‌تواند روند و وضعیت را حفظ کند، ترکیه است.»

او همچنان گفت که طرح امنیت فرودگاه کابل پس از خروج نیروهای خارجی را به آمریکا و متحدانش پیشنهاد داده و آن‌ها در این مورد ابراز خوشنودی کرده‌اند.

این گفته‌های اردوغان، در حالی است که شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به پیشنهاد ترکیه برای کنترل فرودگاه کابل اعلام کرد، نیروهای امنیتی افغان قادر به تأمین امنیت فرودگاه کابل هستند.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان گفت، ترکیه باید طبق توافق 2020 خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سربازانش را از این کشور خارج کند.

او افزود: «اگر ترکیه چنین قصدی دارد، امارت اسلامی افغانستان به‌شدت با آن مخالف است. ما حضور نظامی هیچ کشوری را با هر نامی که باشد، تحمل نخواهیم کرد.»

در همین حال، روزنامه «وال استریت ژورنال»، در گزارشی نوشت که تا چند روز دیگر، رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ترکیه، درباره تأمین امنیت فرودگاه کابل از سوی ترکیه دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز به‌تازگی گفته که این سازمان با متحدانش، کار را در مورد چگونگی حفاظت از زیربنا‌ها و تاسیسات مهم افغانستان، مانند میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل آغاز کرده‌ است.

ستولتنبرگ گفته است: «در مورد چگونگی حفاظت و مراقبت از زیربنا‌ها و تاسیسات مهم، مانند فرودگاه کابل با متحدان ناتو کار را آغاز کرده‌ایم، از جانب دیگر در حال بررسی چگونگی کمک متحدان ناتو و سهم‌گیری آنها هستیم. به‌طور خاص در مورد اینکه چگونه می‌توان به حمایت از فرودگاه کابل ادامه داد، گفت‌وگو با متحدان از جمله ترکیه ادامه دارد، تا اطمینان حاصل شود که فرودگاه مطابق به معیارهای بین‌المللی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.»

گفتنی است که هنوز هم شماری از نیروهای خارجی در فرودگاه بین‌المللی کابل مستقر هستند و امنیت آن را بر عهده دارند.