احتمال انتقال کارمندان افغان سربازان آمریکایی به «گوام»

گوام جزیره‌ای کوچکی است که در غرب اقیانوس آرام و در شمال قارهٔ آسترالیا موقعیت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گوام یکشنبه 13 ژوئن (23 جوزا) اعلام کرده که برای پناه دادن به هزاران کارمند افغان سربازان آمریکایی آماده است.

به گزارش «فرانس 24»، مقامات گوام ابراز آمادگی کرده‌اند برای هزاران کارمند افغان سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان، سرپناه موقت فراهم کنند. مقامات محلی این جزیرهٔ کوچک گفته‌اند در مورد برنامه‌ریزی این اقدام نیازمند مشاوره با مسئولان دولتی هستند.

«لو لیون گواریرو»، والی گوام در نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا گفت که می‌خواهد مطمئن شود که این تصمیم به نفع مردمش است.

گواریرو گفت: «به شما اطمینان می‌دهم که اگر گوام انتخاب شود، دولت من در اجرای این طرح آماده همکاری با شما است.»

او افزود: «اگر چنین تصمیمی اتخاذ شود، من با کمال احترام می‌خواهم که بخشی از بحث‌های مهم در مورد نقش گوام باشم و یک گروه ویژه مربوط به این موضوع باید ایجاد شود.»

قرار است روند خروج سربازان خارجی از افغانستان تا 11 سپتامبر 2021 تکمیل شود، اما قانونگذاران آمریکایی گفته اند که روند خروج 18 هزار همکار افغان سربازان آمریکایی و خانواده‌های آنان بیش از دو سال زمان لازم دارد.

گوام جزیره‌ای کوچکی است که در غرب اقیانوس آرام و در شمال قارهٔ استرالیا موقعیت دارد. این جزیره در سال 1975 نیز مهاجران ویتنامی را به طور موقت پذیرفته بود و این مهاجران بعدا در آمریکا ساکن شدند.

واکنش مردم گوام

جوزف میرز 49 ساله اهل گوام گفت: «من دلیل آوردن آنها به گوام را نمی‌فهمم. گوام یک جزیره کوچک است.»

او گفت: «در مورد چند تا افغان صحبت می‌کنیم؟ اگر فقط ده‌ها نفر باشد، مشکلی نیست اما اگر از هزاران نفر صحبت کنیم، فکر نمی کنم از پس این برآییم.»

اما نادیا هولم 40 ساله شهروند دیگر گوام گفت، ایالات متحده مسئولیت محافظت از کسانی را که به نیروهای آمریکایی کمک کرده، بر عهده دارد. او گفت: «آنها به ایالات متحده وفادار بوده اند. زندگی آنها در معرض خطر است و ما باید از آنها در برابر خطرات محافظت کنیم.»

در همین حال، مایکل سان نیکولاس، نماینده گوام در کنگره ایالات متحده گفت، هرگونه برنامه در این باره باید شامل شرط واکسیناسیون پناهندگان در برابر کووید19 باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم