استولتنبرگ از آغاز به‌کار ناتو برای حفاظت از تاسیسات افغانستان خبر داد

آمریکا و ناتو در آخرین اجلاس خود دوشنبه خداحافظی نمادی از افغانستان خواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به‌تازگی گفته که این سازمان با متحدانش، کار را در مورد چگونگی حفاظت از زیربنا‌ها و تاسیسات مهم افغانستان، مانند میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل آغاز کرده‌ است.

به گزارش «ای‌.بی‌.سی نیوز»، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات ناتو، در آخرین اجلاس خود، روز دوشنبه 14 ژوئن، خداحافظی نمادین از افغانستان خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، ستولتنبرگ نیز در آستانه نشست پیمان ناتو، در یک کنفرانس خبری گفته است، کشورهای عضو ناتو در تلاش هستند تا با ادامه حمایت از افغانستان، در مورد امنیت تاسیسات مهم مانند فرودگاه بین‌المللی کابل اطمینان حاصل کنند.

ستولتنبرگ گفت: «در مورد چگونگی حفاظت و مراقبت از زیربنا‌ها و تاسیسات مهم، مانند فرودگاه کابل با متحدان ناتو کار را آغاز کرده‌ایم، از جانب دیگر در حال بررسی چگونگی کمک متحدان ناتو و سهم‌گیری آنها هستیم. به‌طور خاص در مورد اینکه چگونه می‌توان به حمایت از فرودگاه کابل ادامه داد، گفت‌وگو با متحدان از جمله ترکیه ادامه دارد، تا اطمینان حاصل شود که فرودگاه مطابق به معیارهای بین‌المللی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.»

در همین حال، رونالد مولتری، معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: «ما اکنون در روند بررسی ساختار فعالیت فرامرزی هستیم که به آن نیاز داریم. این ساختار، یک‌جانبه نخواهد بود. با متحدان و همکارانمان کار خواهیم کرد تا اطمینان یابیم که این ساختار می‌تواند از نیروهای ما در آن‌جا محافظت کند و بتوانیم به مسایل و چالش‌های احتمالی پاسخ دهیم.»

گفتنی است که هنوز هم شماری از نیروهای خارجی در فرودگاه بین‌المللی کابل مستقر هستند و امنیت آن را بر عهده دارند.

پیشنهاد ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه کابل

ترکیه پیشنهاد داده بود که پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا و ناتو از افغانستان، امنیت و اداره فرودگاه کابل را در دست بگیرد. مقام‌های ترکیه گفته‌اند، پیشنهاد تامین امنیت فروگاه کابل را در یک نشست ناتو، در ماه می 2021، هنگامی که آمریکا و شرکایش بر سر برنامه خارج سازی نیروهای‌شان از افغانستان توافق کردند، مطرح ساختند.

اما شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این گزارش‌ها اعلام کرد، نیروهای امنیتی افغان قادر به تأمین امنیت فرودگاه کابل هستند.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان گفت، ترکیه باید طبق توافق 2020 خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سربازانش را از این کشور خارج کند.

او افزود: «اگر ترکیه چنین قصدی دارد، امارت اسلامی افغانستان به‌شدت با آن مخالف است. ما حضور نظامی هیچ کشوری را با هر نامی که باشد، تحمل نخواهیم کرد.»

با این همه، روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت که تا چند روز دیگر، رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ترکیه، دربارۀ تأمین امنیت فرودگاه کابل از سوی ترکیه دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم