7 کشته بر اثر دو انفجار جداگانه در کابل

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان: احتمال افزایش تعداد جان باختگان وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور داخله افغانستان امروز شنبه 12 ژوئن 2021 از وقوع دو انفجار در غرب کابل خبر داد که در آن حداقل 7 نفر کشته شدند. مقامات افغانستان از احتمال افزایش شمار کشته‌ها خبر دادند.

وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد، این انفجارها در ناحیه سیزدهم و ناحیۀ ششم شهر کابل رخ داده‌ و در هر دو رویداد موترهای مسافربری نوع «تونس» منفجر شده‌اند. براساس اعلامیه این وزارت، در این دو رویداد هفت تن کشته شدند.

احمدضیا، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله افغانستان به شبکه «طلوع نیوز» گفته است، احتمال دارد آمار جان‌باختگان تغییر کند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها بر عهده نگرفته است اما اخیرا هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی و سپرده‌شدن مسؤلیت تامین امنیت به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است.

با افزایش خشونت‌ها در افغانستان، بسیاری از قانون‌گذاران، مقامات فعلی و پیشین ایالات متحده با اشاره به خروج نیروهای خارجی و مذاکرات متوقف شده صلح، درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان و به قدرت رسیدن گروه طالبان هشدار داده‌اند.

پنتاگون در حال بررسی حمله هوایی به کابل است

پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز»، به نقل از مقامات ارشد دولت ایالات متحده خبر داده بود که وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، در حال بررسی دریافت مجوز برای انجام عملیات نظامی در حمایت از نیروهای مسلح افغانستان در صورت خطر سقوط شهرهای مهم در حمله طالبان است.

این مقامات که نامشان فاش نشد گفته‌اند که اگر نیروهای افغان با بحران مواجه شوند، ایالات متحده احتمال حمله هوایی را بررسی می‌کند. آنها گفته‌اند که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده، اما یک گزینه مورد بررسی مداخله هواپیماهای جنگی یا هواپیماهای بدون سرنشین در شرایط فوق العاده بحرانی، مانند خطر سقوط یا محاصره پایتخت افغانستان به دست طالبان است در صورتی که جان شهروندان یا کارمندان سفارت آمریکا و متحدان این کشور در خطر باشد.

این روزنامه به نقل از مقامات ارشد آمریکایی گزارش کرد در برنامه رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از افغانستان این انعطاف‌پذیری وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم