قصاب کابل: بعد از آمریکا دولت افغانستان توان مقابله با طالبان را ندارد

گلبدین حکتمیار: خروج آمریکا از افغانستان «غیرمسئولانه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گلبدین حکتمیار رهبر حزب اسلامی در مصاحبه‌ای با روزنامه «تلگراف» بریتانیا، خروج آمریکا از افغانستان را «غیرمسئولانه» خوانده و گفت، دولت کابل توان مقابله با گروه طالبان را ندارد.
روزنامه «تلگراف» در تیتر مصاحبه اختصاصی با گلبدین حکمتیار او را «قصاب کابل» عنوان کرد. لقبی که حدود 30 سال قبل افغان‌ها به او دادند.
این روزنامه همچنان حکمتیار را یک «جنگ‌سالار منفور» خواند که لقب «قصاب کابل» را به دلیل راکت‌باران شهر کابل در اوایل دهه 90 دریافت کرده است.
تلگراف نوشت: «حکمتیار در دهه 80 میلادی و هنگامی به شهرت رسید که حزب تندرو او برای مبارزه با اشغالگری شوروی حمایت‌های گسترده مالی از سازمان سیا دریافت کرد.»
رئیس حزب اسلامی در این مصاحبه گفت: «واشنگتن افغان‌ها در جنگ بزرگ پیش‌رو با طالبان تنها می‌گذارد.» او افزود: «آمریکایی‌ها با سرعت در حال خروج هستند و من میتوانم واژه غیرمسوولانه را هم به آن بیفزایم. آنها همچنین یک جنگ در آینده را پشت سر می‌گذارند. جنگی که اکنون طرفین درگیر آن هستند، به سطوح بی‌سابقه‌ای شدت گرفته است و آنها صرفا این را برای افغان‌ها میگذارند.»

حکتیار همچنین گفت: «جنگ 20 ساله که چندین میلیارد و چندین تریلیون هزینه داشته و هزاران نیروی آمریکایی را کشته و زخمی کرده است. آنها اکنون بدون اینکه مسئولیتی در قبال تشکیل دولت آینده در افغانستان بپذیرند، می‌روند.»
او دولت کنونی افغانستان را «شکست خورده و فاسد» و همچنین «فاقد محبوبیت و مملو از تفرقه توصیف کرد و گفت: «قساوت‌هایی رخ داد اما عاملان یا بازیگران اصلی این قساوت‌ها عوامل خارجی و دولت‌های خارجی بودند که یک جنگ را به مردم افغان تحمیل کردند. 43 سال است که ما میجنگیم. اگر به آمار یک ماهه تلفاتی که به دست نیروهای خارجی درون افغانستان ایجاد شده نگاهی بیندازیم، اصلا با تعداد کشته‌شدگان در درگیری بین افغان‌ها قابل مقایسه نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم