عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی فوری به مشکل کمبود اکسیژن در افغانستان شد

بدون حمایت جامعه جهانی برای مهار موج سوم کرونا، وضعیت در افغانستان از کنترل خارج خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 11 ژوئن (21 جوزا) در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از سیر صعودی ویروس کرونا در افغانستان، تاکید کرد که آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در افغانستان رو به افزایش است.

در این بیانیه آمده است که بدون حمایت فوری جامعه جهانی برای مهار موج سوم کرونا، وضعیت در افغانستان از کنترل خارج خواهد شد.

این سازمان از حکومت افغانستان خواست تا به مشکل کمبود اکسیژن هرچه زودتر رسیدگی و واکسن کرونای مناسب و سایر تجهیزات صحی ضروری را با حمایت جامعه‌ جهانی خریداری و تهیه کند.

زمان سلطانی پژوهشگر آسیای جنوبی در سازمان عفو بین‌الملل گفت: «واضح است که افغانستان با موج سوم کروناویروس مواجه است و بدون کمک فوری بین‌المللی برای محدود کردن این افزایش، وضعیت به گونه فوری از کنترل خارج شده می‌تواند.»
به گفته او، کمبود اکسیژن در شفاخانه‌های (بیمارستان‌های) افغانستان چالشی جدی را ایجاد کرده و کمپاین واکسیناسیون در افغانستان نیز بر اثر کمبود واکسین متوقف شده‌است.

گفتنی است که بسیاری از شفاخانه‌های اختصاص‌یافته برای بیماران کرونایی در افغانستان، با کمبود اکسیژن روبه‌رو است و روزانه ده‌ها فرد مبتلا به کرونا، بر اثر عدم دسترسی به اکسیژن مورد نیاز، جان می‌دهند.

یک شفاخانه در افغانستان
یک شفاخانه در افغانستان

تعطیلی مکاتب و دانشگاه‌ها

پس از افزایش بی‌سابقه آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه (بهداشت) این کشور شنبه 12 می (22جوزا) اعلام کرد که تمام مکاتب، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دولتی و خصوصی برای دو هفته تعطیل خواهد بود.

کمک های ازبکستان
کمک های ازبکستان

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان امروز شنبه 12 ژوئن اعلام کرد: «به تعداد 1000 کپسول اکسیژن از مساعدت‌های جمهوری ازبکستان‌ با حضور عصمت‌الله ایرگش‌اوف؛ نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان، صبح امروز در بندر حیرتان به والی ولایت بلخ تسلیم داده شد.»

در چند هفته اخیر آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در افغانستان به گونه بی‌سابقه‌ای افزایش یافته‌ و تعداد زیادی بر اثر کمبود اکسیژن جان باخته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم