.
.
.

پنتاگون در حال بررسی حمله هوایی به کابل است

همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «نیویورک تایمز»، به نقل از مقامات ارشد دولت ایالات متحده خبر داد که وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، در حال بررسی دریافت مجوز برای انجام عملیات نظامی در حمایت از نیروهای مسلح افغانستان در صورت خطر سقوط شهرهای مهم در حمله طالبان است.

این مقامات که نامشان فاش نشد گفته‌اند که اگر نیروهای افغان با بحران مواجه شوند، ایالات متحده احتمال حمله هوایی را بررسی می‌کند. آنها گفته‌اند که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده، اما یک گزینه مورد بررسی مداخله هواپیماهای جنگی یا هواپیماهای بدون سرنشین در شرایط فوق العاده بحرانی، مانند خطر سقوط یا محاصره پایتخت افغانستان به دست طالبان است در صورتی که جان شهروندان یا کارمندان سفارت آمریکا و متحدان این کشور در خطر باشد.

این روزنامه به نقل از مقامات ارشد آمریکایی اظهار می‌کند در برنامه رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از افغانستان این انعطاف‌پذیری وجود دارد.

در این گزارش آمده است: «هرگونه حمله هوایی دیگری نیاز به تایید رئیس جمهوری دارد. حتی در آن صورت مقامات اشاره کردند که ادامه چنین حملاتی در درازمدت سخت است، چون با توجه به خروج نیروهای آمریکایی نیازمند تلاش‌های لجستیکی عظیمی خواهد بود. آمریکا کلیه پایگاه های هوایی در افغانستان را تا ماه آینده خالی خواهد کرد، و هرگونه حمله هوایی به احتمال زیاد باید از پایگاه‌ها در خلیج انجام شود.»

گروه طالبان اخیرا در واکنش به گزارش‌ها درباره انتقال پایگاه‌های آمریکایی از افغانستان به کشورهای منطقه و اجرای عملیات از آن پایگاه‌ها در خاک افغانستان هشدار داد که در برابر این اقدام خاموش نخواهند ماند.

نیویورک تایمز تصریح کرده است: «مقامات گفتند که سقوط احتمالی کابل بحرانی است که احتمالا پس از خروج نیروهای آمریکایی به مداخله نظامی منجر می‌شود.»

ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به تازگی در مصاحبه‌ با «سی‌ان‌ان» گفته بود که نیروهای افغانستان پس از خروج سربازان آمریکا از این کشور، با «نتایج احتمالی بد» علیه طالبان روبرو خواهند شد.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی و سپرده‌شدن مسؤلیت تامین امنیت به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است.

در حال حاضر، درگیری میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در بیش‌تر ولایت‌های این کشور جریان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم