.
.
.

بلینکن از تسریع صدور ویزا برای کارمندان افغان نیروهای آمریکایی خبر داد ‎

طالبان: از سوی ما تهدیدی متوجه مترجمان افغان نیروهای خارجی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دوشنبه 7 ژوئن (17 جوزا) متعهد شد که ایالات متحده روند صدور ویزا برای افغان‌هایی که با نیروهای ایالات متحده کار کرده‌اند را تسریع خواهد کرد.

به گزارش «بلومبرگ»، وزیر خارجه آمریکا که در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کرد، گفت، روند خروج مترجمان و کارمندان افغان نیروهای آمریکایی را تسریع می‌کند زیرا این افراد با خروج نیروهای آمریکایی توسط طالبان مورد هدف قرار خواهند گرفت.

بلینکن گفت، ایالات متحده هر گزینه‌ای را برای کمک به کارمندان افغان از جمله مترجمان، رانندگان، کارگران ساختمانی و سایر کارکنان نیروهای آمریکایی بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که پس از نگرانی‌ها نسبت به امنیت مترجمان نیروهای خارجی همزمان با خروج این نیروها از افغانستان، گروه طالبان دوشنبه 7 ژوئن (17 جوزا) اعلام کرد که هیچ تهدیدی از سوی این گروه متوجه مترجمان نیست.

در اعلامیه‌ گروه طالبان آمده است، کسانی که در سال‌های گذشته در کنار نیروهای خارجی به‌ عنوان مترجم و محافظ کار کرده‌اند به جای گریختن از کشور می‌توانند به زندگی عادی‌ برگردند و اگر در رشته‌ای تخصص داشته باشند به کشور خود خدمت کنند.

اما به نظر می‌رسد که ایالات متحده تمامی کارمندان نیروهایش در افغانستان را تا 11 سپتامبر سال جاری به آمریکا انتقال می‌دهد. بلینکن گفت که پرونده‌های مهاجرتی این کارمندان در زودترین زمان ممکن بررسی و برای آنها ویزا صادر خواهد شد.

قبل از این، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به خارج کردن شهروندان افغان که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، تاکید کرده بود.

مارک میلی، در 27 می (7 جوزا) اعلام کرد که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.

به گفته او، مترجمان و دیگر کسانی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.

تسریع در اعطای اقامت به مترجمان افغان ارتش بریتانیا

دولت بریتانیا نیز 31 می (10 جوزا) اعلام کرد که قرار است این کشور، هزاران افغان را که با نظامیان این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند، به بریتانیا انتقال دهد.

به نقل از دولت بریتانیا، بیشتر این کارمندان کسانی هستند که به‌عنوان مترجم با نظامیان بریتانیایی در افغانستان همکاری کرده‌اند و تهدیدهایی متوجه جان آنها و خانواده‌هایشان است. این مترجمان با خطر حمله از سوی طالبان پس از پایان مأموریت جنگی نیروهای بریتانیایی در افغانستان روبه‌رو هستند.

پیش از این نیز، صدها مترجم افغان که با نظامیان بریتانیایی همکاری می‌کردند به علت مواجه بودن با تهدیدها، از سوی حکومت بریتانیا به آن کشور انتقال داده شده‌اند.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم