.
.
.

طالبان: از سوی ما تهدیدی متوجه مترجمان افغان نیروهای خارجی نیست

طالبان تاکید کرد مترجمان نیروهای خارجی می‌توانند به زندگی عادی‌ برگردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از نگرانی‌ها نسبت به امنیت مترجمان نیروهای خارجی پس از خروج این نیروها از افغانستان، گروه طالبان دوشنبه 7 ژوئن (17 جوزا) اعلام کردند که هیچ تهدیدی از سوی این گروه متوجه مترجمان نیست.

در اعلامیه‌ گروه طالبان آمده است، کسانی که در سال‌های گذشته در کنار نیروهای خارجی به‌ عنوان مترجم و محافظ کار کرده‌اند به جای گریختن از کشور می‌توانند به زندگی عادی‌ برگردند و اگر در رشته‌ای تخصص داشته باشند به کشور خود خدمت کنند.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی از افغانستان حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است. شماری از مترجمان و همکاران افغان نیروهای خارجی نیز از امنیت‌ شان ابراز نگرانی کرده‌اند.

آمريكا مترجمانش را از افغانستان خارج می‌کند

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، 27 می (7 جوزا) از خارج کردن شهروندان افغانستان که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، خبر داد.

مارک میلی، اعلام کرد که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.

به گفته او، مترجمان و دیگر کسانی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.

تسریع در اعطای اقامت به مترجمان افغان ارتش بریتانیا

دولت بریتانیا نیز 31 می (10 جوزا) اعلام کرد که قرار است این کشور، هزاران افغان را که با نظامیان این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند، به بریتانیا انتقال دهد.

به نقل از دولت بریتانیا، بیشتر این کارمندان کسانی هستند که به‌عنوان مترجم با نظامیان بریتانیایی در افغانستان همکاری کرده‌اند و تهدیدهایی متوجه جان آنها و خانواده‌هایشان است. این مترجمان با خطر حمله از سوی طالبان پس از پایان مأموریت جنگی نیروهای بریتانیایی در افغانستان روبه‌رو هستند.

پیش از این نیز، صدها مترجم افغان که با نظامیان بریتانیایی همکاری می‌کردند به علت مواجه بودن با تهدیدها، از سوی حکومت بریتانیا به آن کشور انتقال داده شده‌اند.