هشدار وزیر خارجه پاکستان به مشاور رییس جمهوری افغانستان

وزیر خارجه پاکستان اظهارات محب را «تحریک آمیز و تضعیف کنندۀ تلاش‌های صلح» عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، روز یکشنبه 6 ژوئن (16 جوزا) در واکنش به اظهارات اخیر حمدالله محب، مشاور رییس جمهوری افغانستان، گفت، تا زمانی که محب جلوی بدزبانی‌ علیه پاکستان را نگیرد این کشور روابط با او را از سر نمی‌گیرد.

پیش از این، برخی منابع امنیتی پاکستان گفته بودند که این کشور رابطه خود را با محب قطع کرده است اما منابع رسمی آن را تایید نکرده بودند. اکنون شاه محمود قریشی با تایید این خبر گفت، وزارت خارجه پاکستان رابطه‌اش را با محب قطع کرده است.

محب، 15 می (25 ثور)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، با انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب [طالبان] به‌دنبال گسترش جغرافیای خود است.

حمدالله محب
حمدالله محب

او همچنین گفته بود که «اقوام پاکستان به شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها از حکومت کشورشان خوش(راضی) نبوده» و به گفته وی، «پشتون‌ها به‌خاطر به‌دست آوردن حق‌شان قیام کرده و بلوچ‌ها به خاطر حق‌شان می‌جنگند.»

پس از آن، وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌‌ای، این اظهارات محب را «غیرمسؤلانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند.

اکنون وزیر خارجه این کشور نیز اظهارات محب را «تحریک آمیز و تضعیف کنندۀ تلاش‌های صلح» عنوان کرد.

قریشی خطاب به محب گفت: «به عنوان وزیر خارجۀ پاکستان می‌خواهم بگویم که هیچ پاکستانی تا زمانی با شما صبحت نخواهد کرد و دست‌تان را نخواهد فشرد که جلو(ی) بدزبانی تان را علیه پاکستان نگیرید.»

محب: پاکستان رابطه خود را با طالبان قطع کند

حمدالله محب، 29 می، در واکنش به گزارش‌ها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با خود او، گفت که پاکستان «به جای قطع رابطه با ما رابطه خود را با طالبان قطع کند.»

او گفت: «هنوز به‌طور رسمی این موضوع اطلاع داده نشده اما از پاکستان توقع چنین عمل‌کرد غیردیپلماتیک نمی‌رود و اگر رسمی شود، مراجع دیپلماتیک پاسخ آن‌ را خواهند داد.»

محب افزود: «قطع‌کردن رابطۀ پاکستان با ما چندان تأثیر ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به‌جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.»

او در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم که آنان به‌طور صادقانه از کشتن افغان‌ها دست بردارند. آنان همیشه وعده می‌کنند، اما هنوز آن را عملی نکرده‌اند. حالا همه می‌دانیم که در عقب این جنگ، دست کیست.»

گفتنی است که مقام‌های افغان و آمریکا همواره پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، 225 میلیون دلار کمک کشورش به پاکستان را در سال 2017 قطع کرد و دلیل آن را «حمایت پاکستان از طالبان» عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید