آغاز سفر خلیل‌زاد به افغانستان و کشورهای دیگر برای گفت‌وگو درباره صلح

پیش‌بینی می‌شود گفت‌وگوهای صلح با طالبان به زودی در قطر از سر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان بامداد امروز یکشنبه 6 ژوئن (16 جوزا) وارد کابل شده و با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله شورای عالی مصالحه ملی این کشور در مورد گفت‌وگوهای صلح صحبت کرد.
خلیلزاد گفته به قدرت رسیدن طالبان از راه زور پذیرفتنی نیست و پس از این نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان فعال‌تر خواهد شد.
بر اساس معلومات وزارت خارجۀ آمریکا، خلیل‌زاد قرار است با شماری از سیاسیون افغانستان در کابل دیدار کند و سپس رهسپار دوحه، پایتخت قطر شود.
زلمی خلیلزاد در کابل گفت، ایالات متحده‌ در امر مبارزه با تروریسم، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و کمک‌های اقتصادی به افغانستان متعهد است.
نماینده‌ ویژه‌ ایالات متحده‌ برای صلح افغانستان تأکید کرد که آمریکا از اجماع سیاسی و وحدت میان سیاسیون و مردم افغانستان حمایت و استقبال می‌کند و اجماع سیاسی و وحدت داخلی سبب می‌شود تا افغانستان جایگاه قوی‌تری در تلاش‌های صلح کسب کند.
او با انتقاد از افزایش خشونت‌ها در افغانستان گفت: «دولت افغانستان و گروه طالبان باید خشونت‌های جاری در این کشور را کاهش دهند و وقت آن فرارسیده که گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌بخش را برای پایان جنگ در این کشور آغاز کنند.»
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که شماری از اعضای هیأت مذاکراتی دولت افغانستان نیز هفتۀ پیش به قطر سفر کردند و توقع می‌رود که گفت‌وگوهای صلح با طالبان به زودی در قطر از سر گرفته شود.
گفتنی است که روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند، دولت آمریکا چندی قبل اعلام کرد که همکاری این کشور با افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی‌اش نیز ادامه خواهد داشت.
از سوی دیگر، هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی از افغانستان حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است.
در حال حاضر، درگیری میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در بیش‌تر ولایت‌های این کشور جریان دارد. طالبان برای ساقط کردن پاسگاه‌ها و ولسوالی‌ها تلاش می‌کنند و نیروهای امنیتی افغان با راه‌اندازی عملیات نظامی دوباره آن مناطق را از کنترل طالبان بیرون می‌کنند. این سناریو، از آغاز ماه می، زمانی که نیروهای خارجی اعلام کردند که آمادگی خروج را می‌گیرند، ادامه دارد.


3 میلیارد و 300 میلیون دلار برای کمک به نیروهای افغان

هفته گذشته 29 می (8 جوزا) جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا به کنگره این کشور پیشنهاد کرد کمکی 3 میلیارد و 300 میلیون دلاری به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده شود.
جو بایدن، بودجه دفاعی 715 میلیارد دلاری برای سال 2022 را به کنگره پیشنهاد کرد که کمک 3 میلیارد و 300 میلیون دلاری به نیروهای امنیتی افغانستان نیز شامل آن است.این کمک، 300 میلیون دلار بیشتر از کمک دفاعی آمریکا به افغانستان در سال گذشته است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم