.
.
.

واکنش طالبان به گزارش شورای امنیت سازمان ملل درباره این گروه

شورای امنیت: طالبان هنوز هم با شبکه القاعده رابطه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، شب پنج‌شنبه‌ 3 ژوئن (13 جوزا) در بیانیه‌ای گفت که گزارش شواری امنیت سازمان ملل بر اساس معلومات نادرست «حلقات دشمن» ترتیب یافته و در آن از موقف(جایگاه) این شورا سوء استفاده شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا در گزارش جدیدش نوشت، برخی از رهبران طالبان به روند صلح علاقه ندارند و این گروه هنوز هم با شبکه القاعده رابطه دارد.

در این گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده است که هیچ نشانه‌ای از قطع رابطه طالبان با القاعده دیده نمی‌شود، بلکه این رابطه اکنون از طریق نسل دوم، تقویت و عمیق‌تر شده است. به دلیل پیوندهای شخصی از جمله ازدواج و مبارزه مشترک طالبان و القاعده، کشورهای عضو سازمان ملل هیچ تغییری را در روابط این دو گروه گزارش نداده‌اند.

در این گزارش، حضور شبکه القاعده دست‌کم در 15 ولایت (استان) افغانستان در درجه اول در مناطق شرقی، جنوبی و جنوب شرقی، تایید شده است.

شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که تا 10 هزار عضو شبکه القاعده زیر چتر طالبان فعالیت می‌کنند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، آمریکا را به «وعده‌شکنی» در «توافق دوحه» متهم کرده و گفت، در راه مذاکرات بین الافغانی موانع ایجاد شده است.

در این بیانیه آمده است: «جانب مقابل هنوز هم نتوانسته است که بر این پیمان مهم عمل کند، مثلا با گذشت ماه می هنوز هم تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشده‌اند، نام‌های اعضای طالبان از لیست‌ سیاه و تحت نظارت سازمان ملل حذف نشده، در راستای مذاکرات بین الافغانی موانع ایجاد شده و از آغاز مذاکرات بین الافغانی تا ظرف سه ماه رهایی همه زندانیان هنوز هم جامه عملی نپوشیده است، که این همه سرپیچی از پیمان دوحه است».

سخنگوی طالبان متهم‌شدن این گروه از سوی شورای امنیت را «بی‌عدالتی» خوانده و گفت، این شورا باید به خواست یک جهت سخن نگوید.

ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان

همزمان با کشته شدن 5 تن از جنگ‌جویان گروه طالبان از سوی سربازان افغان، افراد این گروه پنجشنبه 3 ژوئن (13 جوزا) 5 نفر را در ولایت (استان) بادغیس به‌اتهام همکاری با دولت تیرباران کردند.

وزارت امور داخله‌ افغانستان، هفته گذشته 30 می (9 جوزا) اعلام کرد که در جریان یک ماه گذشته، 248 غیرنظامی در نتیجه‌ انفجار ماین‌ها و حملات جنگ‌جویان گروه طالبان کشته شده‌اند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله این کشور گفت که در این مدت 527 غیرنظامی دیگر در نتیجه‌ انفجار ماین‌ها و حملات طالبان زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم