انفجاری مهیب کابل را لرزاند

گفته شده انفجار دومی هم صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع امنیتی افغانستان عصر سه ‌شنبه 1 ژوئن (11 جوزا) از وقوع یک انفجار در کابل خبر دادند.

منابع خبری افغانستان گزارش دادند، این انفجار در مقابل «مسجد اهل‌بیت» در منطقه «سرکاریز» از مربوطات ناحیه سوم کابل رخ داده و یک موتر (خودروی) نوع کاستر هدف انفجار قرار گرفته است.

همزمان گزارش شده که انفجار دومی نیز در محل رویداد اولی رخ داده، ولی منابع رسمی تاکنون آن را تائید نکرده‌اند.

یک منبع امنیتی به شبکه «طلوع‌نیوز» گفته که هر دو انفجار در فاصله زمانی اندک رخ دادند. به گفتۀ منبع در این دو انفجار هشت غیرنظامی جان باختند و 14 تن دیگر زخمی شده‌اند و احتمال افزایش شمار قربانیان نیز وجود دارد.

واکنش خشمگین مردم افغانستان به طالبان

در روزهای گذشته تصویری از پدر یکی از قربانیان انفجار ایالت پروان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشت. بسیاری از کاربران افغان ضمن ابراز همدردی با این پدر، بر ضرورت متوقف شدن روند انفجار و کشتار در این کشور تاکید کردند.
گفته می‌شود این تصویر که به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مربوط به فاروق نجرابی، پدر میوند نجرابی، استاد دانشگاه «البیرونی» است که در انفجار دو روز پیش در پروان جان باخت.

نجرابی

تصویر پدری که روی قبر پسرش خوابیده، خشم مردم افغانستان را برانگیخت
تصویر پدری که روی قبر پسرش خوابیده، خشم مردم افغانستان را برانگیخت


یکی از کاربران با نشر این تصویر نوشته است: «فاروق نجرابی، پدر میوند نجرابی، شب را در کنار قبر پسر خود گذرانده است».
ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در این باره نوشت: «صبح وقتی از خواب بیدار شدم، با این تصویر در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شدم چپرکت که کنار قبر است، از داکتر فاروق نجرابی، پدر شهید داکتر میوند فاروق نجرابی، استاد دانشگاه البیرونی است که روز گذشته در حمله بر موتر استادان دانشگاه/ پوهنتون البیرونی شهید شده است.»

4 کشته و 11 زخمی در انفجار پروان

افغانستان در روز شنبه 29 می (8 جوزا) شاهد یک حمله انفجاری بر موتر (خودرو) حامل استادان دانشگاه «البیرونی» در ولایت پروان این کشور بود. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در آن روز اعلام کرد، یک حلقه ماین در شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان حین عبور یک موتر حامل استادان دانشگاه «البیرونی» انفجار کرده و بر اثر آن، چهار تن جان باختند.
سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت، در این رویداد چهار تن کشته شده و 11 تن دیگر زخم برداشتند. به گفته او، کشته‌شدگان و زخمیان رویداد دانش‌جویان و استادان دانشگاه «البیرونی» هستند.

اگرچه هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را هم بر عهده نگرفت، اما اخیرا دولت افغانستان طالبان را مسئول اکثر حمله‌‌ها در این کشور عنوان می‌کند. از زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان طالبان حملات‌شان در نقاط مختلف این کشور را افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم