افغانستان؛ مجله«فورچون» فوزیه کوفی را در میان پنجاه رهبر بزرگ جهان قرار داد

کوفی پیش از این برنده جایزه «تنوع و توسعه پایدار» خانه آسیا (Casa Asia) شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجله «فورچون»، به تازگی فوزیه کوفی، مدافع حقوق زن، عضو سابق پارلمان و عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان را در جمع 50 رهبر بزرگ جهان قرار داد. براساس اعلامیه مجله فورچون، فوزیه کوفی در برابر طالبان مبارزه می‌کند که این گروه شوهر فقید او را به زندان انداخته بودند و یک بار سعی کردند وی را به قتل برسانند.

فورچون اضافه کرد که طالبان در سال 2010 کاروان کوفی را هدف قرار دادند و در ماه آگوست سال 2020 نیز یک فرد مسلح وی را با شلیک گلوله زخمی کرد.

این مجله علاوه کرد، کوفی از سپتامبر سال 2020، با نمایندگان گروه طالبان و برای پایان دادن به جنگ چندین ساله افغانستان، بدون به‌خطر انداختن نهادهای دموکراتیک و حقوق زنان، سخت تلاش می‌کند.

در همین حال، فوزیه کوفی در توییتی نوشت: «من تنها زمانی خودم را رهبر می‌دانم که کشورم و مردمش در صلح و آرامش که من برای آن تلاش می‌کنم، زندگی کنند. با آن‌هم در میانه‌ مشکلات در افغانستان این خبر دلگرم کننده است.»

فورچون (Fortune) یک مجله معتبر تجاری آمریکایی است. این مجله بیشتر برای انتشار رتبه‌بندی سالانه ثروتمندان جهان و شرکت‌های مختلف بر اساس درآمد آن‌ها معروف است.

گفتنی است که کوفی پیش از این برنده جایزه «تنوع و توسعه پایدار» خانه آسیا (Casa Asia) به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه‌های حمایت از حقوق زنان و کودکان و نیز عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شده بود.

او پیش از این نامزد دریافت جایزه صلح نوبل نیز شده بود، اما این جایزه به سازمان جهانی غذا تعلق گرفت.

فوزیه کوفی جریانی را به نام «موج تحول» نیز مدیریت و رهبری می‌کند. او یکی از چهار عضو زن هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان است.

کوفی به عنوان نماینده ولایت بدخشان در مجلس نمایندگان نیز کار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم