عکس پدر خوابیده بر قبر پسر؛ واکنش خشمگین مردم افغانستان به طالبان

فاروق نجرابی پدر میوند نجرابی استاد دانشگاه «البیرونی» در انفجار پروان جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به تازگی تصویری از پدر یکی از قربانیان انفجار ایالت پروان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشت. بسیاری از کاربران افغان ضمن ابراز همدردی با این پدر، بر ضرورت متوقف شدن روند انفجار و کشتار در این کشور تاکید کردند.
گفته می‌شود این تصویر که به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مربوط به فاروق نجرابی، پدر میوند نجرابی، استاد دانشگاه «البیرونی» است که در انفجار دو روز پیش در پروان جان باخت.
یکی از کاربران با نشر این تصویر نوشته است: «فاروق نجرابی، پدر میوند نجرابی، شب را در کنار قبر پسر خود گذرانده است».
ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در این باره نوشت: «صبح وقتی از خواب بیدار شدم، با این تصویر در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شدم چپرکت که کنار قبر است، از داکتر فاروق نجرابی، پدر شهید داکتر میوند فاروق نجرابی، استاد دانشگاه البیرونی است که روز گذشته در حمله بر موتر استادان دانشگاه/ پوهنتون البیرونی شهید شده است.»
او نوشت: «درد از دست دادن فرزند سخت و جانکاه است و یک لحظه تصور کنید که پدری در فراق از دست دادن فرزند برومندش چه می‌کشد. رسیدن به صلح آرزو و خواست همه‌ای ما است تا از این درد و رنج خلاص شویم.»

انفجار در ایالت پروان افغانستان
انفجار در ایالت پروان افغانستان


عارفه پیکار، فعال اجتماعی در افغانستان نوشت: «چقدر دشمن بی‌وجدان و بی‌منطق داریم. این تصویر کوهی از غم و درد را نشان می‌دهد. پدری در فراق فرزند شهید‌اش آمد کنار قبرش خوابید تا اندکی تسکین یابد. حمله بر مکتب و اصحاب دانشگاه، نشان دهنده ضدیت آشکار دشمنان افغانستان در برابر دانایی و روشنگری در کشور است.»
فهیم فطرت، مشاور مجلس نمایندگان افغانستان هم نوشت: «پدری که در کنار گور پسرش می‌خوابد! درد از دست دادن فرزند، قامت بلند هر پدر را خم می‌کند، می‌شکند و آتش استخوان‌سوز است … فاروق نجرابی، تخت خواب خود را کنار قبر پسرش، میوند نجرابی قرار داده است.»
فطرت ابراز امیدواری کرد که گلیم این غم بی‌پایان از افغانستان برچیده شود تا دیگر هیچ پدر و مادری درد از دست دادن عزیزانش را نچشند.
عبدالله خنجانی، معاون هماهنگی، استراتیژی و پالیسی وزارت دولت در امور صلح نیز در واکنش به این تصویر نگاشته است: «شماری نوشته‌اند که استاد فاروق نجرابی در کنار مقبره فرزند شهیدش خوابیده است. ذهن من توانایی پروسس این غم را ندارد و برای استاد عزیز صبر می‌خواهم.»
در انفجار روز شنبه 29 می (8 جوزا) بر موتر (خودرو) حامل استادان و دانش‌جویان دانشگاه «البیرونی» در ولایت (استان) پروان، سه تن جان باختند و 13 تن دیگر زخمی شدند. هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفت اما حکومت افغانستان گروه طالبان را مسئول این انفجار اعلام کرد.
اخیرا دولت افغانستان طالبان را مسئول اکثر حمله‌‌ها در این کشور عنوان می‌کند. از زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان طالبان حملات‌شان در نقاط مختلف این کشور را افزایش داده‌اند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید