تسریع در اعطای اقامت به مترجمان افغان ارتش بریتانیا

این مترجمان با خطر حمله طالبان روبه‌رو هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا، روز دوشنبه 31 می (10 جوزا) اعلام کرد که قرار است این کشور، هزاران افغان را که با نظامیان این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند، به بریتانیا انتقال دهد. پیشتر ایالات متحده اعلام کرده بود اقامت مترجمان و کسانی که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند را تسهیل می‌کند.

به گزارش شبکه «سکای‌ نیوز»، به نقل از دولت بریتانیا، بیشتر این کارمندان کسانی هستند که به‌عنوان مترجم با نظامیان بریتانیایی در افغانستان همکاری کرده‌اند و تهدیدهایی متوجه جان آنها و خانواده‌هایشان است.

براساس این گزارش، این مترجمان با خطر حمله از سوی طالبان پس از پایان مأموریت جنگی نیروهای بریتانیایی در افغانستان روبه‌رو هستند.

پیش از این نیز، صدها مترجم افغان که با نظامیان بریتانیایی همکاری می‌کردند به علت مواجه بودن با تهدیدها، از سوی حکومت بریتانیا به آن کشور انتقال داده شده‌اند.

گفتنی است که ماموریت جنگی نیروهای بریتانیا در افغانستان که در ولایت (استان) هلمند مستقر بودند، در سال 2014 پایان یافت، اما خطر حمله به مترجمان این نیروها پس از خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان بیشتر خواهد شد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفته‌ است، شماری این افراد و خانواده‌های آنان که قرار است به‌زودی به بریتانیا منتقل شوند، به سه هزار تن می‌رسد. او افزود: «با خروج قدرت‌های غربی از افغانستان، تهدیدها بیشتر شده و می‌شوند که این تهدیدها شامل حمله‌هایی از سوی طالبان است، این سبب می‌شود که آنان از طریق بریتانیا به مصوونیت برسند، آنانی که با نیروهای مسلح بریتانیا و دولت در سال‌های گذشته، همکاری کردند. آنانی که حال حس می‌کنند در خطر هستند و ما باید در کنار آنان بی‌ایستیم.»

آمريكا به خروج مترجمان افغان سرعت مى‌بخشد

از سوی دیگر جنرال (ژنرال) مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، 27 می (7 جوزا) از خارج کردن شهروندان افغانستان که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، خبر داد.

مارک میلی، اعلام کرد که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.

به گفته او، مترجمان و دیگر کسانی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند. فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، 18 می (28 ثور) اعلام کرد که حدود 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

هم‌زمان با آغاز خروج سربازان خارجی از افغانستان حملات طالبان به گونه‌ بی‌سابقه‌‌ای شدت گرفته است.

در حال حاضر، درگیری میان نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در بیش‌تر ولایت‌های این کشور جریان دارد. طالبان برای ساقط کردن پاسگاه‌ها و ولسوالی‌ها تلاش می‌کنند و نیروهای امنیتی افغان با راه‌اندازی عملیات نظامی دوباره آن مناطق را از کنترل طالبان بیرون می‌کنند. این سناریو، از آغاز ماه می، زمانی که نیروهای خارجی اعلام کردند که آمادگی خروج را می‌گیرند، ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید