افغانستان: امنیت سفارت‌خانه‌ها پس از خروج نیروهای خارجی را تامین می‌کنیم

استرالیا اعلام کرده بود سفارت خود در کابل را تعطیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور داخله‌ افغانستان شنبه 29 می (8 جوزا) تاکید کرد که به حفاظت از سفارت‌‌خانه‌‌ها و مقام‌‌های خارجی‌ که در ‏افغانستان کار می‌کنند، متعهد است‎.‎

این اظهارت پس از آن مطرح شد که هفته‌ گذشته، استرالیا اعلام کرد که روز جمعه 28 می (7 جوزا) سفارت خود را در کابل، تعطیل می‌کند.
طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله‌ افغانستان گفت: «ما مسؤلیت تامین امنیت ‏سفارت‌‌خانه‌‌ها و خارجی‌‌هایی را که در افغانستان کار می‌کنند داریم. اقدام‌ های لازم در زمینه‌ ایجاد محیط امن برای آن‌ها در نظر گرفته شده و تعهد لازم نیز در این زمینه وجود دارد‎.‎»
سفارت استرالیا در کابل، با نشر خبرنامه‌ای گفت، امیدوار است تعطیلی سفارتش در کابل موقتی باشد و با بهتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، این سفارت دوباره به فعالیتش ادامه دهد.
اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز اعلام کرد، به دلیل وضعیت نامعلوم امنیتی در افغانستان تصمیم گرفته شد که سفارت این کشور در کابل تعطیل شود.
از سوی دیگر گروه طالبان نیز تعهد سپرده که پس از خروج نیروهای خارجی برای دیپلمات‌های ‏خارجی، سازمان‌‌های بین‌المللی، روزنامه و اعضای جامعه‌ مدنی خطری ایجاد نکند‎.‎

کابل
کابل


محمد نعیم سخنگوی طالبان به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته بود: «ما به همه دیپلمات‌ها و کارمندان بشردوستانه اطمینان می‌دهیم که هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد، ما یک محیط امن برای فعالیت‌های آنها فراهم خواهیم کرد.»
ذبیح الله مجاهد یکی دیگر از سخنگویان این گروه گفته است: «امارت اسلامی افغانستان اطمینان ‏می‌دهد که هیچ تهدیدی برای آن‌ها ایجاد نشود و در عوض، محیط امن برای آن‌ها فراهم خواهیم ‏کرد‎.‏‏»
این در حالی است که پس از آغاز خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان و ‏افزایش حملات طالبان در بخش‌های مختلف این کشور، بسیاری از کشورها نگران دیپلمات‌ها و ‏شهروندان‌ شان هستند‎.‎

Advertisement

خروج مترجمان

از سوی دیگر، جنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به تازگی از خارج کردن شهروندان افغانستان که با نیروهای آمریکایی به عنوان مترجم کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، خبر داد.
میلی روز پنجشنبه گذشته گفته بود که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.
به گفته او، مترجمان و دیگر کسانی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.
روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید