اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان اعتراض شدید پاکستان را در پی داشت

محب پاکستان را به حمایت از طالبان به هدف گسترش جغرافیای خود متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به حکومت پاکستان به تازگی خبر دادند که اسلام‌آباد تماس‌های رسمی خود را با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان به دلیل اظهارات اخیرش قطع کرده است.
یک مقام ارشد پاکستانی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با «صدای آمریکا» گفته، از این پس اسلام‌آباد هیچ‌گونه روابط‌ دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت.
این مقام پاکستانی افزوده که اسلام‌آباد «اعتراض شدید» خود را در پیوند به اظهارات محب با حکومت افغانستان شریک ساخته است.
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان 15 می (25 ثور)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، به انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت طلب [طالبان] به دنبال گسترش جغرافیای خود است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

او همچنین در اظهاراتش گفته بود که اقوام پاکستان به شمول پشتون ها و بلوچ ها از حکومت کشورشان خوش نبوده و به گفته وی، «پشتون ها به خاطر به دست آوردن حق شان قیام کرده و بلوچ ها به خاطر حق شان می جنگند.»

وزارت خارجه پاکستان هفته گذشته با نشر اعلامیه‌‌ای، این اظهارات محب را «غیرمسؤولانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند.

واکنش‌های داخلی

اظهارات جنجالی محب واکنشهای داخلی را نیز در پی داشت و در این راستا، رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان 16 می در توییتی نوشت: «هرگاه معامله‌ای پشت پرده با پاکستان صورت می‌گیرد، برای انحراف اذهان عمومی احساسات وطن دوستی و ضد پاکستانی مقام‌ها شدت پیدا می‌کند.»
نبیل افزود: «در حال حاضر با میانجی‌گری بریتانیایی‌ها بعضی معاملات شرم‌آور دیگر در جریان و در حال تکمیل شدن است ‏که سود آن برای افراد در نظر گرفته شده، اما زیان آن متوجه افغانستان است.»

  رحمت‌الله نبیل    ‌
رحمت‌الله نبیل ‌


رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان مدعی شده تاکنون معاملاتی‌ چون آوردن خط دیورند به طرف خاک افغانستان، حصارکشی در امتداد این خط، امضای تفاهم‌نامه‌ای زیر نام «SOP» که بر اساس آن به پاکستان اجازه ایجاد چندین دروازه و پاسگاه جدید نظامی را می‌دهد، امضای تفاهم‌نامه همکار‌ی‌های استخباراتی(اطلاعاتی) به هدف از بین بردن مخالفان دولت پاکستان، تغییر تعرفه‌های گمرکی و تجاری به سود پاکستان با این کشور انجام شده است.
او همچنان ادعا کرد که محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، درباره آزادی هفت هزار زندانی باقی مانده طالبان از زندان‌های افغانستان در جلسه‌ای به سر نیک کارتر، رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا و قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان تعهد داده است.
نبیل همچنین مدعی شده که غنی می‌خواهد برای فرار از ملامتی عمومی، لویه جرگه برگزار کند.
مقام‌های افغان و آمریکا همواره پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید