گسترش سریع «گونه هندی» کرونا در افغانستان

گونه هندی از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان گونه «نگران‌کننده» طبقه‌بندی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پزشکان افغانستان اخیرا نگرانی‌شان را از گسترش سریع گونه هندی ویروس کرونا در این کشور ابراز کردند.

به گفته آنان، گونه هندی کووید-19 که خطرناک‌ترین نوع جهش‌یافته این ویروس در جهان است، در افغانستان روبه گسترش است.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز»، یافته‌های پزشکان در افغانستان نشان می‌دهد که حدود 48 گونۀ جهش‌یافتۀ ویروس کرونا در جهان در گردش است که گونۀ هندی و گونۀ نخستین این ویروس که تلفیقی از ویروس‌های کرونا در افریقا و بریتانیا است، در افغانستان پخش شده‌است.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان در چند روز گذشته نسبت به هفتۀ پیش، چند برابر افزایش یافته است.

براساس این گزارش، هفته قبل، روزانه تا 150 تن به کرونا در افغانستان مبتلا می‌شدند، در حالی‌که طی یک روز گذشته بیش از 700 تن به این بیماری مبتلا شدند و 12 بیمار جان باختند.

با وجود این، محدودیت‌های گسترده‌ای در این کشور وضع نشده است. مکتب‌ها (مدرسه) و دانشگاه‌ها باز هستند، مراسم عروسی و فاتحه، مهمانی‌ها و سایر تجمعات جریان دارد.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت، 12 می 2021 گزارش داد، گونه هندی کرونا در 44 کشور شناسایی شده است. پس از هند، این گونه جهش یافته ویروس در بریتانیا بیشتر گزارش شده است.

این گونه برای نخستین بار در ماه اکتبر 2020، در هند شناسایی شد و از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان گونه «نگران‌کننده» طبقه‌بندی شد. این گونه‌ به‌دلیل سرایت سریع‌تر، مرگبارتر بودن یا مقاومت در برابر برخی از واکسن‌ها خطرناک‌تر از ویروس اصلی کرونا عنوان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید