براى محافظت از جانشان؛ آمريكا به خروج مترجمان افغان سرعت مى‌بخشد

مترجمان و کسانی دیگر که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جنرال(ژنرال) مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به تازگی از خارج کردن شهروندان افغانستان که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند و در خطر حملات طالبان قرار دارند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ان.بی.سی.نیوز»، مارک میلی، 27 می (7 جوزا) اعلام کرد که آمریکا پیش از خروج نیروهایش از افغانستان در ماه سپتامبر، در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن آن دسته از شهروندان افغان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند.

به گفته او، مترجمان و دیگر کسانی که برای آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند در معرض خطر حملات طالبان قرار دارند و باید از این کشور خارج شوند.

مارک میلی گفت: «ما برنامه‌هایی با سرعت خیلی خیلی زیاد نه فقط برای مترجمان بلکه خیلی از مردمی که با ایالات متحده کار کرده‌اند، در دست داریم.»

او افزود: «ما می‌دانیم شمار قابل توجهی از شهروندان افغان هستند که از ایالات متحده و ائتلاف حمایت کرده‌اند و ممکن است در خطر باشند. یک وظیفه خیلی مهم اطمینان از این مساله است که ما به آنها وفادار باشیم و آنچه برای حفاظت از آنها لازم است انجام دهیم و اگر ضرورت داشت از کشور خارج کنیم.»

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، 18 می (28 ثور) اعلام کرد که حدود 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

پنتاگون: 10هزار و 750 پیمانکار نظامی نیز افغانستان را ترک خواهند کرد

پیش از این نیز وزارت دفاع آمریکا، 7 مه (17 ثور) اعلام کرده بود که حدود 10 هزار و 750 پیمانکار نظامی افغانستان را ترک خواهند کرد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، در یک نشست خبری گفته بود، همه پیمانکاران نظامی نیز با نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

براساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، حدود 17 هزار پیمانکار نظامی در افغانستان حضور دارند که شش هزار و 150 آنان آمریکایی، چهار هزار و 300 پیکانکار افغان و 6 هزار و 400 پیمانکار از کشورهای دیگر هستند.

سفارت استرالیا در کابل تعطیل می‌شود

همزمان با خروج سربازان خارجی از افغانستان، استرالیا به تازگی اعلام کرد که تا روز جمعه 28 می (7 جوزا) سفارت خود را در کابل، تعطیل خواهد کرد.

سفارت استرالیا در کابل، با نشر خبرنامه‌ای گفته است، امیدوار است تعطیلی سفارتش در کابل موقتی باشد و با بهتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، این سفارت دوباره به فعالیتش ادامه دهد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز اعلام کرد، به دلیل وضعیت نامعلوم امنیتی در افغانستان تصمیم گرفته شد که سفارت این کشور در کابل تعطیل شود.

این در حالی است که محمد نعیم سخنگوی طالبان به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته بود: «ما به همه دیپلمات‌ها و کارمندان بشردوستانه اطمینان می‌دهیم که هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد، ما یک محیط امن برای فعالیت‌های آنها فراهم خواهیم کرد.»

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که از تصمیم استرالیا، مبنی بر تعطیلی موقت سفارتش در کابل با توجه به شرایط امنیتی آگاهی دارد و «ضمن احترام به تصمیم کشور آسترالیا(استرالیا)، از حمايت‌ها و همكاری‌های همه‌جانبهٔ آستراليا با مردم و دولت افغانستان در دو دههٔ گذشته قدردانی می‌کند.»

وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد: «امیدواریم آن‌گونه که دولت آسترالیا بیان داشته‌ است، این اقدام موقتی به زودی مورد بازنگری قرار گرفته و حضور دایمی سفارت آسترالیا در کابل همچون گذشته ادامه یابد.»

وزارت خارجه افغانستان، اطمینان داده است که خود را متعهد و مکلف به تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلماتیک کشورهای خارجی می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید