کمک 4.5 میلیون یورویی آلمان به افغانستان

کمک به حاکمیت قانون، افزایش دسترسی به عدالت، بهبود وضعیت نهادهای عدلی و پولیس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلمان اعلام کرده برای حمایت از حاکمیت قانون، افزایش دسترسی به عدالت، افزایش آگاهی حقوقی شهروندان به‌ویژه زنان، بهبود وضعیت نهادهای عدلی و پولیس در افغانستان، 4.5 میلیون یورو کمک کند.
براساس خبرنامه‌ وزارت عدلیه افغانستان، موافقت‌نامه‌ همکاری‌های تخنیکی میان این وزارت و دفتر همکاری‌های انکشافی آلمان (GIZ) امروز سه‌شنبه 25 می (4 جوزا) در کابل امضا شد. در این موافقت‌نامه، «افزایش 30 درصدی رسیدگی به قضایای حقوقی که یک طرف آن خانم‌ها باشند، تهیه و تطبیق طرح‌های انکشافی برای ریاست‌های عدلیه، تهیه و نشر قوانین مربوط به زنان و ارتقای ظرفیت کارکنان ادارات حقوق به‌منظور رسیدگی بهتر به قضایا» به‌عنوان شاخص تعیین شده است.
فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه افغانستان در مراسم امضای این موافقت‌نامه گفت، امضای این موافقت‌نامه به معنای این است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، همکاری‌های جامعه جهانی با این کشور همچنان ادامه دارد.
معنوی همچنان گفت که براساس این موافقت‌نامه، همکاری‌های آلمان در بخش دسترسی مردم به‌ویژه زنان به عدالت و حاکمیت قانون با وزارت عدلیه تا سال 2023 ادامه می‌یابد و پس از آن نیز همکاری‌ها قطع نخواهد شد.
در همین حال، برند میسر اشمیت، رییس پروژه‌ حمایت از حاکمیت قانون دفتر همکاری‌های انکشافی آلمان گفت، کشورش در بخش تأمین حقوق زنان به‌ویژه در بخش‌های دوردست افغانستان نیز کار می‌کند و این موافقت‌نامه همکاری‌های دوجانبه را میان وزارت عدلیه و دفتر همکاری‌های آلمان تنظیم می‌کند.
او افزود، براساس تصمیم وزارت خارجه‌ آلمان، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، همکاری‌های آلمان با افغانستان در بخش‌های مختلف ادامه خواهد داشت.


کمک 69 میلیون دلاری آلمان به افغانستان برای مبارزه با کرونا


گفتنی است که آلمان سال قبل نیز 69 میلیون دلار برای مبارزه با کرونا به افغانستان کمک کرد.
مارتین یگر، مسئول روابط خارجی وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت آلمان 11 ژوئن در یک کنفرانس ویدیویی با عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه افغانستان اعلام کرد، این کمک مالی، بخشی از 207 میلیارد افغانی معادل 250 میلیون یورو است که آلمان قصد دارد در جریان سال جاری خورشیدی برای همکاری‌های دوجانبه به افغانستان فراهم کند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید