پس از 10 روز تظاهرات؛ معاون والی فاریاب به‌عنوان سرپرست این ولایت تعیین شد

معترضان تاکید کرده بودند، اعتراض آنها تا بازگشت لغمانی به کابل ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان، روز سه‌شنبه 25 می (4 جوزا) اعلام کرد که «عبدالمقیم راسخ»، معاون مالی و اداری ولایت (استان) فاریاب، برای پایان دادن به جنجال‌ها و تظاهرات، به‌عنوان سرپرست این ولایت تعیین شد.

پس از 10 روز تظاهرات گسترده‌ در فاریاب، به دلیل تعیین «محمدداوود لغمانی» به‌عنوان والی (استاندار)، سرانجام «عبدالمقیم راسخ» به عنوان سرپرست این ولایت تعیین شد.

روز یکشنبه 23 می (2 جوزا) معترضان اعلام کرده بودند که برای برگزاری انتخابات به هدف گزینش والی (استاندار)، آماده می‌شوند.

معترضان تاکید کرده بودند که اعتراض آنها تا بازگشت لغمانی به کابل و پذیرفته شدن خواسته‌هایشان ادامه خواهد داشت. به دنبال آن، سرانجام لغمانی مجبور شد که فاریاب را ترک کرده و به کابل بازگردد.

فاریاب یکی از ولایات ازبک نشین افغانستان است که بیشتر شهروندان آن ازبک‌ها هستند، همچنان این ولایت یکی از ولایات ناامن است که با ترکمنستان مرز مشترک دارد.

جنجال‌ها در این ولایت از زمانی آغاز شد که اداره ارگان‌های محلی افغانستان، 3 ثور اعلام کرد که محمد داوود لغمانی، به عنوان والی جدید فاریاب تعیین شده است.

معرفی لغمانی به دلیل اعتراضات گسترده مردمی، در داخل یک قرارگاه نظامی در شهر میمنه صورت گرفت.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه افغانستان از تصمیم اداره ارگان‌های محلی برای برکناری نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب و تعیین محمد داوود به جای او انتقاد کرد و ارگ ریاست جمهوری را متهم به «تحکیم دیکتاتوری» کرد.

قابل ذکر است که فرهمند از افراد نزدیک به مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان است. به دنبال مخالفت حزب جنبش ملی که از نفوذ زیادی در ولایت‌های ازبک نشین برخوردار است، با تعیین والی جدید فاریاب، اعتراضات دامنه‌داری در فاریاب، جوزجان و بلخ برپا شد و تاکنون ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید