سفارت استرالیا در کابل به دلایل امنیتی تعطیل می‌شود

طالبان از عدم حمله به دیپلمات‌ها و کارمندان سازمان‌های بشردوستانه خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با خروج سربازان خارجی از افغانستان، استرالیا به تازگی اعلام کرد که تا روز جمعه 28 می (7 جوزا) سفارت خود را در کابل، تعطیل خواهد کرد.

سفارت استرالیا در کابل، با نشر خبرنامه‌ای گفته است، امیدوار است تعطیلی سفارتش در کابل موقتی باشد و با بهتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، این سفارت دوباره به فعالیتش ادامه دهد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز اعلام کرد، به دلیل وضعیت نامعلوم امنیتی در افغانستان تصمیم گرفته شد که سفارت این کشور در کابل تعطیل شود.

این در حالی است که محمد نعیم سخنگوی طالبان به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته بود: «ما به همه دیپلمات‌ها و کارمندان بشردوستانه اطمینان می‌دهیم که هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد، ما یک محیط امن برای فعالیت‌های آنها فراهم خواهیم کرد.»

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که از تصمیم استرالیا، مبنی بر تعطیلی موقت سفارتش در کابل با توجه به شرایط امنیتی آگاهی دارد و «ضمن احترام به تصمیم کشور آسترالیا(استرالیا)، از حمايت‌ها و همكاری‌های همه‌جانبهٔ آستراليا با مردم و دولت افغانستان در دو دههٔ گذشته قدردانی می‌کند.»

وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد: «امیدواریم آن‌گونه که دولت آسترالیا بیان داشته‌ است، این اقدام موقتی به زودی مورد بازنگری قرار گرفته و حضور دایمی سفارت آسترالیا در کابل همچون گذشته ادامه یابد.»

وزارت خارجه افغانستان، اطمینان داده است که خود را متعهد و مکلف به تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلماتیک کشورهای خارجی می‌داند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است: «ما تجدید تعهد آستراليا را برای ادامهٔ حمايت‌ها و مساعدت‌هايش به افغانستان به ديده قدر نگريسته و تحقق اين تعهدات را در راستای مبارزه با تروریزم، استقرار صلح و ثبات در افغانستان و تداوم همکاری‌های استراتیژیک میان دوکشور با اهميت می‌دانيم. بر مبنای قوانين و كنوانسيون‌های بين‌المللی و در چارچوب توافقات با دولت‌های دوست، دولت افغانستان خود را متعهد و مکلف به تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلوماتیکِ کشورهای خارجی می‌داند.»

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده آمریکا 18 می (28 ثور) اعلام کرد که حدود 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

پنتاگون: 10هزار و 750 پیمانکار نظامی نیز افغانستان را ترک خواهند کرد

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا، 7 مه (17 ثور) اعلام کرد که حدود 10 هزار و 750 پیمانکار نظامی نیز افغانستان را ترک خواهند کرد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، در یک نشست خبری گفت، همه پیمانکاران نظامی نیز با نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

براساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، حدود 17 هزار پیمانکار نظامی در افغانستان حضور دارند که شش هزار و 150 آنان آمریکایی، چهار هزار و 300 پیکانکار افغان و 6 هزار و 400 پیمانکار از کشورهای دیگر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید