عفو بین‌الملل: با خروج نیروهای خارجی دستاوردهای زنان افغان با خطر روبرو است

فعالان حقوق زن خواستار اطمینان‌بخشی دولت افغانستان درباره مشارکت معنادار زنان در مذاکرات شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عفو بین‌الملل به تازگی با ابراز نگرانی از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، اعلام کرد پیشرفت‌های «موفقیت‌آمیز» زنان و دختران افغانستان با خروج این نیروها در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

در گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل که روز دوشنبه 24 می (3 جوزا) نشر شد، آمده، با توجه به مشارکت محدود زنان در گفت‌وگوهای صلح، دست‌آوردهای زنان با تهدید روبه‌رو است.

یمینی مشیرا، مدیر بخش آسیا در سازمان عفو بین‌الملل گفت که با تزلزل در مذاکرات صلح، وضعیت افغانستان به نقطه بحرانی رسیده و روزانه ده‌ها غیرنظامی کشته می‌شوند. به گفته او، حالا افغانستان به سمتی می‌رود که فعالیت بیش از 20 سال زنان را تحت شعاع قرار می‌دهد.

مشیرا گفت: «اکنون وقت آن است که دولت افغانستان و کشورهای جهان با هم متعهد شوند و تلاش کنند تا حقوق زنان و دو دهه فعالیت‌شان در گفت‌وگوهای صلح مبادله نشود.»

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در زمان حاکمیت طالبان، زنان با مشکلات زیادی از جمله در زمینه تعلیم، ممنوعیت حضور در اجتماع و مراقبت‌های بهداشتی مواجه بودند و حالا در نتیجه تلاش‌های فراوان، توانسته‌اند پس از سال‌ها فعالیت، در بخش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شرکت کنند. در این گزارش اشاره شده که 3.3 میلیون دختری که مشغول آموزش در افغانستان هستند.

مشیرا افزود: «با آغاز مذاکرات صلح در جمع 21 نفر از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان، فقط چهار زن حضور دارند.»
به همین ترتیب او به حضور کمرنگ زنان در نشست مسکو اشاره کرد که در ترکیب هیأت افغانستان تنها یک زن عضو داشت.

عفو بین‌الملل به نقل از فعالان حقوق زن افغان نوشته، این مذاکرات آینده زنان و دختران در افغانستان را شکل می‌دهد و باید صدای آنها شنیده شود و دولت افغانستان باید از مشارکت «فراگیر و معنادار» زنان در گفت‌وگوها اطمینان دهد.


نگرانی‌های زنان افغان از بازگشت طالبان به قدرت

از زمان آغاز گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا و اکنون که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند، بسیاری از زنان افغان از احتمال بازگشت رژیم طالبانی در این کشور و نقض حقوق‌شان هراس دارند.

زنان افغان که در جریان 5 سال حکومت طالبان بییشترین آسیب را دیدند و از همه حقوق‌شان محروم بودند، اکنون پس از گفت‌وگوهای صلح، امضای توافق‌نامه و خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، در ترس از بازگشت رژیم طالبانی هستند.

خبرنگار «العربیه» در افغانستان گزارش داد که زنان این کشور نگرانی‌هایی در مورد حقوق‌شان و دیگر ارزش‌هایی دارند که در 19 سال گذشته به دست آوردند.

قابل یادآوری است که حدود دو ماه قبل، شبکه زنان افغان در یک کنفرانس خبری در کابل با نشر اعلامیه‌ای اعلام کرد: «زنان افغان بیش از 50 درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند و باید نقش و سهم شان در تصامیم کشوری و مذاکرات میان افغان‌ها فراموش نشود. سهم زنان باید متناسب با جمعیت‌شان در گفت‌وگوی صلح بین الافغانی نیز محاسبه گردد.»


جایگاه زنان در افغانستان کجاست؟

بر اساس شاخص موسسه «زنان، صلح و امنیت» دانشگاه «جورج‌تاون»، افغانستان، پس از یمن و سوریه، از بدترین کشورهای جهان برای زنان است. در بسیاری مناطق روستایی، زندگی در گذر قرن‌ها فقط کمی تغییر کرده است. زنان بامداد از خواب بیدار می‌شوند و کار سنگین خانه و مزارع را بر عهده دارند.

طبق برآورد سازمان ملل متحد، از هر سه دختر در افغانستان، یک نفر پیش از سن 18 سالگی ازدواج می‌کند و اغلب نیز این ازدواج‌ها اجباری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید