نهمین روز تظاهرات در فاریاب افغانستان

معترضان برای گزینش والی (استاندار) انتخابات برگزار می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تظاهرات گسترده‌ در ولایت (استان) فاریاب افغانستان برای تعیین «محمدداوود لغمانی» به‌عنوان والی (استاندار) امروز یکشنبه 23 می (2 جوزا) وارد نهمین روز شد.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، گزارش کرد، در نهمین روز تظاهرات، معترضان برای برگزاری انتخابات به هدف گزینش والی، آماده می‌شوند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت: «براساس فیصله شورای عالی مردم فاریاب، نمایندگان ولسوالی‌ها، نواحی، جامعه‌مدنی، علما، زنان، احزاب، جوانان، دانشگاهیان، معارف و اعضای شورای‌ولایتی مجموعاً چهار تن را به صفت کاندیدان ولایت فاریاب انتخاب و جهت منظوری به ریاست جمهوری پیشنهاد می‌کنند.»

از 9 روز به این سو، تظاهرات در مخالفت با معرفی والی جدید فاریاب در شهر میمنه جریان دارد. این اعتراضات پس از اعلام برنامه معرفی «محمدداوود لغمانی» که در سوم ثور به این سمت گماشته شد، شکل گرفت. پیش از آن نیز تظاهراتی در دست‌کم چهار ولایت شمال و شمال‎ شرقی این کشور برگزار شده بود.

قرار بود «محمدداوود لغمانی»، در 25 ماه ثور معرفی شود، اما با دو روز تأخیر در لوای اول قول اردوی 29 شاهین (دفتر راتش) در شهر میمنه، آغاز به کار کرد.

برخی از تصاویر نشر شده در جریان روزهای گذشته نشان می‌دهد که معترضان سلاح نیز برداشته‌ و در مواردی پرچمی را زیر نام «ترکستان» حمل کرده‌اند.

معترضان پیش از این تاکید کرده بودند که اعتراض آنها تا بازگشت لغمانی به کابل و پذیرفته شدن خواست‌های‌شان ادامه خواهد داشت.

فاریاب یکی از ولایات ازبک نشین افغانستان است که بیشتر شهروندان آن ازبک‌ها هستند، همچنان این ولایت یکی از ولایات ناامن است که با ترکمنستان مرز مشترک دارد.

جنجال‌ها در این ولایت از زمانی آغاز شد که اداره ارگان‌های محلی افغانستان 3 ثور اعلام کرد که محمد داوود لغمانی به عنوان والی جدید فاریاب تعیین شده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه افغانستان از تصمیم اداره ارگان‌های محلی برای برکناری نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب و تعیین محمد داوود به جای او انتقاد کرد و ارگ ریاست جمهوری را متهم به «تحکیم دیکتاتوری» کرد.

قابل ذکر است که فرهمند از افراد نزدیک به مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان است. به دنبال مخالفت حزب جنبش ملی که از نفوذ زیادی در ولایت‌های ازبک نشین برخوردار است، با تعیین والی جدید فاریاب، اعتراضات دامنه‌داری در فاریاب، جوزجان و بلخ برپا شد و تاکنون ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید