بازگشت خانواده‌های سیک به افغانستان

دولت افغانستان به 40 خانواده سیک که از هند به این کشور بازگشته‌اند، کمک می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان، یکشنبه 23 می (2 جوزا) اعلام کرد که به 40 خانواده‌ اهل هنود و سیک که به تازگی از کشور هند به افغانستان برگشته‌اند، کمک‌هایی صورت گرفت.

شهروندان اهل هنود و سیک افغانستان به‌دلیل نگرانی از ناامنی‌ها علیه این اقلیت قومی و مذهبی حدود یک سال قبل این کشور را ترک کردند اما اکنون پس از گذشت یک سال دوباره به افغانستان بازگشتند.

احمدتمیم عظیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان به روزنامه «اطلاعات روز»، گفت که براساس هدایت رییس جمهوری این کشور، روز گذشته به این خانواده‌ها مواد غذایی و غیرغذایی کمک صورت گرفت.

اهل هنود(آرشیوی)
اهل هنود(آرشیوی)

به گفته‌ او، این کمک‌ها با حضور «احمدخان نافع»، رییس مرکز عملیات حالات اضطرار این وزارت و «نرندر سنگ خالصه»، نماینده‌ اهل هنود سیک در مجلس نمایندگان افغانستان، به خانواده‌‌های برگشت‌ کننده (بازگشته) صورت گرفت.

نافع گفت: «حکومت افغانستان به تمام مردم نگاه یکسان دارد و مردم اهل هنود و سیک کشور نیز از این امر مستثنا نیستند».

در سال‌های اخیر اقلیت قومی و مدهبی هندو و سیک‌های افغانستان بارها مورد حملات گروه‌های هراس‌افگن(تروریست) قرار گرفته و در مواردی هم ربوده شده‌اند.

فرار هندوها از افغانستان

سال قبل، 12 اوت 2020، گروه 180 نفری از سیک‌های افغانستان که دولت هند به آنان ویزای شش ماهه داده بود، راهی هند شدند.

این 180 تن از وابستگان و نزدیکان 25 نفری بودند که در یک حمله انتحاری در کابل کشته شدند.

در آخرین حمله بر شهروندان اهل هنود افغانستان، در ماه فوریه 2020 درشهر کابل دست‌کم 26 نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند. این حمله بر عبادتگاه اقلیت سیک‌ها در منطقه شوربازار کابل رخ داد.

دولت هند به دنبال آن حادثه تصمیم صدور ویزای دایمی برای این اقلیت‌های مذهبی را صادر کرد اما اکنون پس از گذشت یک سال این شهروندان دوباره به افغانستان بازگشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید